Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
01.02.2023 08:25

BSK digitalizuje predmety kultúrneho dedičstva charakteristické pre jeho územie


Snímka zdroj: (BSK).


Umenie, história a tradície, to sú oblasti, z ktorých Bratislavský samosprávny kraj (BSK) postupne digitalizuje predmety kultúrneho dedičstva charakteristické pre svoje územie.


V súčasnosti sa v databáze Pamäť kraja nachádza viac ako 1500 tradičných predmetov vrátane náradia, keramiky, textilu, kresby či úžitkových predmetov. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

"Pamäť kraja poskytuje zdigitalizovaný fond lokálnych predmetov regiónu z oblasti pamiatok, architektúry, etnológie či etnografie. Práve prenesením vecí do digitálnej podoby máme možnosť uchovať kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Oblasť bádania a digitalizovania projektu sa koncentrovala na súkromných zberateľov, ktorých zbierky krojov, keramiky, vinárskeho náradia, vinárskych etikiet, čipky, historických fotografií či traktorov ostávali doposiaľ verejnosti neznáme. Súčasťou fondu je napríklad aj zbierka vzorkovníc keramického majstra Heřmana Landsfelda od občianskeho združenia Modranská Beseda, ktoré sú svojimi motívmi zdrojom inšpirácie pre súčasných tvorcov keramiky. Kraj tiež zdigitalizoval svoju zbierku keramiky národného umelca Ferdiša Kostku.

Databáza je kontinuálne dopĺňaná o ďalšie predmety z oblasti kultúrneho dedičstva. Najbližšie by sa mala oblasť výskumu zamerať na dokumentovanie architektúry, architektonických prvkov i drobnú architektúru, ktorá sa z krajiny pomaly vytráca.

Súčasťou projektu má byť aj spustenie digitálno-dokumentačného centra v obnovenom kaštieli v Modre, ktoré bude slúžiť laickej i odbornej verejnosti. Jeho otvorenie je plánované na leto. Cieľom je prehĺbiť vedomosti obyvateľov i návštevníkov z oblasti kultúrneho dedičstva, tradícií a histórie lokalít kraja.

Projekt Pamäť kraja vznikol ako súčasť projektu cezhraničnej slovensko-rakúskej spolupráce. Databáza je zverejnená na webovej stránke www.pamatkraja.sk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.07.2017
Počas augusta možno prihlásiť aktivity podporujúce záujem o kultúrne dedičstvo
Zástupcovia štátnych inštitúcií, samosprávy, súkromných spoločností či organizácií tretieho sektora, ale i aktívni jednotlivci môžu do konca augusta prihlásiť aktivity, ktorými sa Slovensko bude prezentovať v rámci septembrových Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD).
viac
04.04.2020
Kultúrne dedičstvo sa vďaka digitalizácii môže dostať do každej domácnosti
Digitalizácia kultúrneho dedičstva je jedným z projektov, ktoré Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR považuje za príklad dobrej praxe využitia eurofondov. Zdigitalizované pamiatky a diela sa tak môžu dostať do každej domácnosti.
viac
01.08.2020
Trenčiansky kraj rozširuje spoluprácu v oblasti rozvoja kultúrneho dedičstva
Trenčiansky kraj rozširuje spoluprácu v oblasti rozvoja a zachovania kultúrneho dedičstva regiónu. Dosiahnuť to chce nielen propagáciou podujatí, ale i alternatívnymi možnosťami financovania podpory dedičstva.
viac
06.04.2021
Polichnianske kraslice boli zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva
Kraslice z dediny Polichno v Lučeneckom okrese boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Podľa slov novohradskej etnologičky Emílie Mázorovej ide o úplne prvý prvok, ktorý sa doň dostal z tohto regiónu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %