Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
21.06.2023 02:25

Botanická záhrada SPU začína s prípravou biodiverzitných lúk


Ilustračná snímka: (tasr).


Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre začína s prípravou biodiverzitných lúk. Založí ich na ploche dvoch hektárov v rámci projektu BIO:VCEL:IN.


V najbližších dňoch pristúpi k mechanickému spracovaniu pôdy a do konca tohto roka plánuje kompletné založenie, informovala hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová.

Trvalé lúčne plochy vzniknú po úprave piatich trávnatých plôch v areáli univerzity. V druhej etape sa vybuduje ukážková univerzitná včelnica s piatimi úľmi a naviazaným monitorovacím systémom na včelstvá. Lúčne plochy bude snímať kamera so živým prenosom na web.

Na realizáciu projektu získala SPU grant vo výške 14 000 eur od Nadácie Slovenskej sporiteľne. "Cieľom je podpora biodiverzity prostredia, opeľovačov a zabezpečenie ekosystémových služieb, čo nám intenzívne kosený trávnik neponúka," povedala riaditeľka Botanickej záhrady SPU Alica Beňová. Sekundárnym zámerom je zníženie počtu kosieb, použitia mechanizácie a ľudských zdrojov. V neposlednom rade budú kvetinové lúky plniť aj estetickú funkciu.

Zamestnanci Botanickej záhrady SPU vyskúšajú rôzne spôsoby zakladania biodiverzitných lúk. Okrem kompletného založenia s herbicídom to bude aj formou dosevu s rôznymi typmi zmesí a s rôznym objemom výsevu. Lúčne plochy sa budú využívať na výučbu na fakultách Zelenej univerzity, ale zároveň aj na organizovanie výukových seminárov, osvetu a výskum. Do budúcna plánuje SPU pripraviť aj prehliadky pre verejnosť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.05.2016
V Botanickej záhrade očaria návštevníkov exotické motýle
Motýle exotických trópov môžu od piatka (20. 5.) obdivovať návštevníci Botanickej záhrady v Košiciach.
viac
17.09.2018
Botanická záhrada prilákala viac návštevníkov ako vlani
Príležitosť pozrieť si Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici využili uplynulý víkend poslední tohtoroční návštevníci.
viac
16.05.2020
V bývalej botanickej záhrade pribudla včelnica
Novou včelnicou sa od apríla pýši v Trnave bývalá botanická záhrada Materiálovotechnologickej fakulty (MtF) Slovenskej technickej univerzity (STU).
viac
15.03.2023
Botanická záhrada ponúkne Beh o život, grilovačku a ochutnávku piva
Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre pripravila pre svojich návštevníkov Beh o život. Konať sa bude 21. marca od 18.00 do 22.00 h. Podľa organizátorov ide o podujatie, ktoré preverí telesné i mentálne schopnosti bežca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %