Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
22.05.2016 08:00

V Botanickej záhrade očaria návštevníkov exotické motýle


Ilustračná snímka: (int.).


Motýle exotických trópov môžu od piatka (20. 5.) obdivovať návštevníci Botanickej záhrady v Košiciach.


Motýlia šou v tropickom skleníku Viktória potrvá do 30. júna a celkovo ponúka približne 3000 jedincov zo 100 motýlích druhov pochádzajúcich z Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie. Sprístupnená je aj prezentácia preparovaných motýľov vo vestibule Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ).      

Motýle sú zakúpené vo forme kukiel, ktoré sa budú priebežne liahnuť v špeciálnych liahňach. Kukly budú dovezené v niekoľkých termínoch, aby návštevníci počas výstavy mohli vidieť čo najviac rôznych druhov. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Mária Hrehová.      

Ide v poradí o deviaty ročník výstavy s názvom Motýle exotických trópov. Otvorená je na Mánesovej ulici 23 od 9. do 17. hod.       

Oproti minulým rokom sú objednané kukly aj niektorých nových zaujímavých motýľov. "K takým patrí napríklad farebne veľmi nápadný Callicore pitheas zo Strednej a Južnej Ameriky. Má široké pozdĺžne červené a čierne pásy na hornej strane krídel a kruhové škvrny zospodu. Pre svoje nezvyčajné sfarbenie býva často prenasledovaný producentmi suvenírov, ktorí jeho krídla používajú pri výrobe šperkov a dekoračných predmetov. Boli objednané aj kukly viacerých nových juhoamerických druhov s tzv. tigrím sfarbením krídel, kde sa striedajú čierne, oranžové, prípadne žlté pásy a škvrny. Tieto napohľad podobné druhy sú ukážkou fenoménu známeho ako mimikry," priblížil fytopatológ Martin Suvák.      

Liahnutie motýľov trvá rôzne dlhý čas v závislosti od druhu motýľa a podmienok prostredia. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých motýľov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo.      

"Motýľ je nielen krásnou, ale aj veľmi účelnou súčasťou životného prostredia. Poznávanie tajomstiev tejto časti prírody je dôležité aj pre mládež. Vykuklenie motýľa, pozorovanie zrodu novej formy života a ďalších dobrodružstiev, ktoré motýľa počas krátkeho života čakajú, určite zaujme každého vnímavého návštevníka," poznamenal vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Robert Gregorek.      

Počas výstavy bude prebiehať aj fotosúťaž. "Každý z návštevníkov sa môže nielen pokochať motýľmi a zvečniť si ich fotoaparátom, ale tiež zapojiť sa do súťaže o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa zhotovenú počas tohtoročnej výstavy," informoval riaditeľ Botanickej záhrady Sergej Mochnacký.      

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa v nedeľu 29. mája v areáli uskutoční program pripravený občianskym združením LARP klub Košice. V ponuke nielen pre deti bude lukostreľba, šerm, sokoliari, ale aj rôzne skúšky šikovnosti.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.09.2018
Botanická záhrada prilákala viac návštevníkov ako vlani
Príležitosť pozrieť si Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici využili uplynulý víkend poslední tohtoroční návštevníci.
viac
11.07.2019
Počas Letnej univerzity vody v Košiciach vzniká dažďová záhrada aj hrádzky
Dažďovú záhradu či prekladané hrádzky buduje tento týždeň viac ako 50 účastníkov prvého ročníka Letnej univerzity vody v Košiciach. Jej cieľom je rozvíjať praktické a teoretické vedomosti o implementácii projektov zadržiavania dažďovej vody v krajine na ozdravovanie klímy.
viac
16.05.2020
V bývalej botanickej záhrade pribudla včelnica
Novou včelnicou sa od apríla pýši v Trnave bývalá botanická záhrada Materiálovotechnologickej fakulty (MtF) Slovenskej technickej univerzity (STU).
viac
21.06.2023
Botanická záhrada SPU začína s prípravou biodiverzitných lúk
Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre začína s prípravou biodiverzitných lúk. Založí ich na ploche dvoch hektárov v rámci projektu BIO:VCEL:IN.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %