Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
27.02.2021 08:10

Biela Orava dostane svetový unikát - 360° videomapu regiónu


CBS-Slovensko z neba - logo


Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.


Propagácia regiónu netradičným pohľadom z vtáčej perspektívy a podpora domáceho cestovného ruchu je hlavným cieľom 360° videomapy Biela Orava.

 Koncom minulého roka letecká skupina Slovensko z neba vytvorila 360° videomapu Vysokých Tatier, ako prvého pohoria na svete. Tak sprístupnila naše najväčšie pohorie všetkým Slovákom aj počas lockdownu. Túto 360° videomapu už videlo viac ako 320 tisíc ľudí a stala sa tretím najsledovanejším videom o Vysokých Tatrách. "Keďže súčasná nepriaznivá situácia stále nedovoľuje navštevovať najkrajšie regióny Slovenska, tentokrát sme sa rozhodli vytvoriť 360° videomapu regiónu Biela Orava. Pomôže ho zviditeľniť prostredníctvom virtuálnej reality a podporí to tak domáci cestovný ruch, ktorý po lockdowne bude potrebovať veľa návštevníkov," hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Najpokročilejšia technológia

360° technológia virtuálnej reality umožňuje sledovateľovi skutočne skvostný a jedinečný zážitok. Pomocou 360° kamery je umožnený pohľad do akejkoľvek strany. Videomapa sa dá pozerať na počítači, smarfóne či tablete. Najväčší zážitok z letu poskytujú virtuálne okuliare. Ich nasadením nadobudne človek pocit, akoby bol na bruchu lietadla a krásu tohto regiónu si užíva z pohľadu vtákov. Vďaka interaktivite tejto technológie si môžete prelet ponad Bielu Oravu režírovať úplne sami.

Originálna prezentácia regiónu

Jedinečnosť v pripravovanej 360° videomape je podpora propagácie regiónu. Preto súčasťou videomapy budú aj obce i mestá, vzdelávacie inštitúcie či zariadenia cestovného ruchu. Dané lokality a objekty turizmu budú vyznačené kartografickým popisom. Vzhľadom na to, že je to 360° video, skutočný celkový pohľad na región je nielen z prednej, ale aj zo zadnej kamery. Čiže keď sa otočíte na ktorúkoľvek stranu a vidíte jeden konkrétny objekt, jeho popis sa bude zobrazovať priamo nad ním. Úplnú informovanosť doplní nahovorený text prezentujúci to, čo všetko sa bude vo výslednej 360° videomape nachádzať.

"360° videomapa predstavuje pohľad a informácie o jednotlivých obciach v danom regióne v jeho celom kontexte. To preto, že zachytáva nielen jednotlivú obec, ale aj jej polohu v okolitej prírode, v tomto prípade na Bielej Orave. Takto si môže ,,divák" - návštevník predstaviť možnosti celého regiónu a mať informácie o ďalších cieľoch v rámci letnej a zimnej turistiky. Rovnako to platí aj v prípade, ak ide o firmu, školu, poľnohospodárske družstvo..., ktoré sú zachytené a prezentované v spojení s celým regiónom," hovorí Peter Sloboda, jeden z tvorcov realizačného tímu.

Biela Orava je ako najsevernejší a najchladnejší región nášho Slovenska. No pre mnohých aj ten najočarujúcejší. Propagovanie jeho prírodných scenérií, historických skvostov a pokojného vidieckeho života v malebných dedinkách, bude onedlho sprístupnené aj verejnosti vďaka 360° videomape. Nenechajte si ujsť príležitosť zaletieť si ponad Bielu Oravu.

Fotografie na stiahnutie:

https://www.uschovna.cz/zasilka/ILEW44DFVNWRYZV6-8PZ/RTEWT3PKAK

Audio nahrávka pilota Milana Paprčku:

https://www.uschovna.cz/zasilka/ILR75LC9YVJWWFTF-6RE/HW22D79WTT

Autor: (ts-CBS-Mgr. Andrea Farkašová)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2017
Výzvy na podporu kultúry a turizmu 2018 sú otvorené
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zverejnil 2. novembra 2017 výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry a turizmu pre rok 2018. Žiadatelia môžu predkladať svoje projekty do 18. decembra 2017.
viac
21.05.2020
V centre mesta pribudla nabíjacia stanica pre elektrobicykle
Cyklisti môžu od tohto týždňa využívať novú nabíjaciu stanicu pre elektrobicykle v centre Liptovského Mikuláša. Nabíjačka sa nachádza na Námestí osloboditeľov v blízkosti fontány Metamorfózy a ide o prvú svojho druhu v meste. Nabíjať sa na nej môžu naraz štyri bicykle.
viac
09.10.2020
Fotopublikácia predstaví Považskú Bystricu a jej okolie z vtáčej perspektívy
Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu a predstaviť krásy Považskej Bystrice a jej okolia z vtáčej perspektívy je hlavným cieľom pripravovanej fotopublikácie Považská Bystrica a okolie z neba.
viac
22.03.2021
Región Bielej Oravy predstaví z vtáčej perspektívy 360-stupňová videomapa
Región Bielej Oravy predstaví z vtáčej perspektívy nová 360-stupňová videomapa, ktorú pripravuje letecká skupina Slovensko z neba. TASR o tom informovala mediálna manažérka vydavateľstva CBS Andrea Farkašová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %