Ilustračná snímka.
Po niekoľkoročných skúsenostiach s triedením odpadov sa v seriáli pokúsime zjednodušene zhodnotiť, ako sa obyvateľom Slovenska darí triediť komunálne odpady (KO) v tej-ktorej komodite, respektíve zopakovať základné kroky ohľadne tohto postupu.
Začíname sklom. Medzi jeho výrazné výhody oproti ostatným obalovým i neobalovým výrobkom patrí, že nevratné sklo možno do obehu vrátiť 15 i viackrát. „Obce, s ktorými spolupracujeme, dosahujú jeho vysoké percentá pri triedení,“ konštatuje Katarína Kretter zo spoločnosti ENVI - PAK. „Pohybuje sa nad 80 percent, pričom každý rok rastie. Takisto sa každý rok znižuje percento skla končiaceho na skládkach, a už od roku 2017 nepresahuje číslo 1. V ostatných OZV je situácia s triedením skla a následne s jeho ďalším pomerne jednoduchým spracovaním v nový sklenený výrobok podobná.“
Zelený kontajner: Čo doň patrí?
a, Nevratné obaly zo skla, ktoré obchody naspäť nepreberajú. Teda fľaše z alkoholických i nealkoholických nápojov (piva, vína, minerálok, sirupu, oleja), sklenené poháre na pitie, nádobky zo zaváranín či iného druhu spracovaných potravín atď., sklené črepy.
b, Menšie množstvá tabuľového skla (väčšie množstvo patrí na zberný dvor).
Pred vhodením fliaš i sklenených nádob do kontajnera sa považuje za optimálne zbaviť ich nesklenených častí: uzáverov či vrchnákov, fólií, plastových súčastí a podobne. Samozrejme, iba pokiaľ je to vo vašich schopnostiach či zdravie neohrozujúcich možnostiach. Napokon, aj keď sa vám to nepodarí, vytriedený odpad prejde prebierkou ešte pred spracovaním.
Čo do zeleného kontajnera nepatrí?
a, Autosklo, zrkadlá, keramika, porcelán, drôtené, pozlátené či pokovované sklo, plexisklo, lepené sklo, varné sklo, borosilikátové sklo, z ktorého sa vyrábajú fľaše odolnejšie voči rozbitiu.
b, Obrazovky, žiarovky, prípadne ďalšie sklené súčasti elektroodpadu či iného druhu odpadu.
Všetky spomínané druhy skla patria na zberné dvory (zberné miesta).
Poznámka: Vratné fľaše odneste do obchodu. Sú zálohované, po vymytí a očistení ich opäť naplnia. Vyjde to lacnejšie i ekologickejšie ako spracovanie (recyklovanie) odpadového skla, ktoré by absolvovali, keby ste ich vhodili do zeleného kontajneru.