Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
26.07.2021 01:30

Aj prázdne obaly od liekov či korenín možno vytriediť


Ilustračná snímka: (tasr).


Aj prázdne blistre od liekov či obaly od korenín možno recyklovať. Naopak, do triedeného zberu nepatria špinavé vreckovky, plienky či infekčný odpad.


„Občas sa stretneme aj s odpadom, ktorý nám pri triedení robí vrásky na tvári,” skonštatovala Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.

Poukázala na to, že obaly na vajíčka a rolky od toaletného papiera, napriek tomu, že sa dlho tvrdil opak, patria do modrého kontajnera či vreca na papier. „Nesmú však byť mokré ani mastné, aby sa neznehodnotil ostatný vytriedený papier,” upozornila Kretter.

Špinavé papierové vreckovky a mokré utierky do papiera nepatria. „A to nielen z hygienických dôvodov. Recyklácii papiera bráni akékoľvek znečistenie,” doplnila.

Obalový polysterén patrí do kontajnera alebo vreca, ktoré je určené pre plasty. Stavebný polystyrén je zase potrebné odniesť na zberný dvor.

„Tégliky z jogurtov bez hrubých zvyškov patria do plastu. Viečka z téglikov oddeľte a vyhoďte do triedeného zberu kovov. Aj pokiaľ je v obci spoločný zber kovov a plastov, viečko treba od téglika vždy oddeliť,” priblížila ďalej Kretter.

Prázdne blistre od liekov sú viacvrstvovým kompozitným obalom, pretože sa skladajú z plastu a hliníkovej fólie. „Nie je možné ich od seba oddeliť a samostatne vytriediť. Takýto obal triedime podľa toho, ktorý materiál je v obale najviac zastúpený. V tomto prípade je to plast, a tak blistre triedime spolu s plastmi,” ozrejmila Kretter.

Infekčný materiál ako použité jednorazové rúška, respirátory ani rukavice nepatria do triedeného zberu. „Z dôvodu možnej infekcie ich treba zabaliť do plastovej tašky alebo vrecka, pevne ho uzavrieť a vyhodiť do zmesového odpadu,” uviedla Kretter.

Niektoré obaly z korenia tvorí z vonkajšej strany papier a z vnútornej hliník. Aj keď je v tomto prípade väčšinovou zložkou papier, nepatria do triedeného zberu papiera. „Triedia sa spolu s nápojovými kartónmi – obalmi z mlieka či džúsu. Ak má mesto alebo obec osobitný zber nápojových kartónov, prislúcha mu oranžová farba kontajnera či vreca. Často sa však triedia spoločne s plastmi, prípadne i kovovými obalmi,” zhrnula Kretter.

Autosklo ani zrkadlo nemožno vyhodiť do kontajnera na sklo. Patria na zberný dvor. „Ak chceme vyhodiť malé, rozbité zrkadlo, môžeme ho vyhodiť aj do zmesového kontajnera,” doplnila Kretter.

Detské plienky sa podľa jej slov zatiaľ nerecyklujú, a preto nepatria do triedeného zberu. Treba ich vyhodiť do zmesového kontajnera, nakoľko sú nielenže vyrobené z viacerých materiálov, ale aj znečistené.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2016
A s týmto do ktorého kontajnera?
Ako laik som si nebol istý, do ktorého kontajneru patrí komunálny odpad na fotografii. Vyčlenil som ho zo svojej týždennej produkcie jednočlennej domácnosti dôchodcu.
viac
22.06.2021
Triedenie odpadu sprevádzajú aj mýty, obaly netreba umývať
Ľudia triedia odpad oveľa poctivejšie, ako to bolo napríklad pred desiatimi rokmi. Aj napriek tomu sa ešte aj dnes stretávame s viacerými mýtmi, ktoré sú spojené s vyhadzovaním a triedením odpadu. Skonštatovala to Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.
viac
29.07.2021
Ako triedime (pripravujeme k recyklácii) sklo?
Po niekoľkoročných skúsenostiach s triedením odpadov sa v seriáli pokúsime zjednodušene zhodnotiť, ako sa obyvateľom Slovenska darí triediť komunálne odpady (KO) v tej-ktorej komodite, respektíve zopakovať základné kroky ohľadne tohto postupu.
viac
04.08.2021
Seriál: Ako triedime (pripravujeme k recyklácii) papier?
Odborníci tvrdia, že podľa súčasných možností dokážeme väčšinu správne vytriedeného papiera recyklovať minimálne 4-5 krát, maximálne 7-8 krát. Z recyklátu sa opätovne vyrábajú napríklad noviny, kuchynský, toaletný papier, škatuľové kartóny, kartóny na vajcia, papierové tašky, kancelársky papier atď.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %