Streda 23.09.2020
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
16.01.2020 02:25

Vo Svidníku si pripomenuli 75. výročia oslobodenia


Výstava vo vestibule Domu kultúry vo Svidníku.


O udalostiach, ktoré sú späté s II. svetovou vojnou na našom území, sa 10. januára hovorilo, čítalo, ale aj počúvalo na Diskusnom fóre vo Svidníku.


Hlavnými aktérmi akcie boli žiaci a študenti základných škôl a Gymnázia DH vo Svidníku, ktorí nielenže prišli, ale pýtali sa starých rodičov a pamätníkov v okolí, aby pripravili audio i video nahrávky či písomne zachytili ich spomienky... A to všetko sa spojilo v jedno emotívne vystúpenie. Gymnazisti zároveň odprezentovali svoj projekt o II. svetovej vojne v rámci programu Erasmus+. Ďakujeme učiteľom, ktorí ich viedli a zanietili pre uchovávanie našej histórie: Nataši Želizňakovej, Márii Belišovej, Ingrid Fedorkovičovej, Nikole Mihokovej, Eve Bandžuchovej a Petrovi Ignácovi.

Diskutéri podujatia

Pozvanie a faktografickú záštitu nad podujatím prevzali diskutéri Peter Holík, Jozef Rodák, Jozef Leľo, Peter Ignác a hostiteľka podujatia primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová. Ďakujeme za ich sprostredkovanie histórie a prínos pre uchovávanie spomienok a faktov pre ďalšie generácie.

Všehochuť výstavy

Výstava vo vestibule Domu kultúry vo Svidníku je prierezom dobových fotografií, archívnych záznamov a výtvarných prác Základnej umeleckej školy pod vedením Vladimíra Makaru a prác zo žiakov ZŠ na Ul. 8. mája, CZŠ sv. Juraja i ZŠ Spojenej školy.

Za fotografie, ktoré sú obrazom života ľudí, nielen bojov, ktoré často vnímame ako dávnu históriu, ale aj svedectvom o zachovaní si ľudskej dôstojnosti aj v tých najhorších chvíľach, ďakujeme VHM Svidník, Archívu mesta Svidník a obyvateľom, ktorí vypočuli verejnú výzvu mesta.

Zaujímavou súčasťou prezentácie bol aj príbeh a videozáznam od Svidníčana Johna Russina, ktorý už 70 rokov žije v Amerike. Jeho výpoveď bola o spomienkach na evakuáciu obyvateľstva, ale aj jeho osobný príbeh o úteku počas optácie Rusínov.

Mesto Svidník pripravilo pri príležitosti 75. výročia oslobodenia mesta pre žiakov základných škôl aj 10. ročník Vedomostného kvízu v spolupráci s VHM Svidník, ktorý sa uskutočnil 17. januára v Dome kultúry vo Svidníku. V deň oslobodenia Svidníka 19. januára oslavy vyvrcholili slávnostnou akadémiou v dome kultúry. Na oslavách sa zúčastnili aj zástupcovia Združenia Čechov z Volyne, ktorí sa podieľali aj na výstave k 75. výročiu oslobodenia Svidníka.

Autor: (kt)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2017
Od jednej z najzávažnejších priemyselných havárií uplynula dekáda
Pred 10 rokmi (2. 3. 2007) bola v delaboračnom sklade Vojenského opravárenského podniku (VOP) spôsobená explózia, ktorá sa navždy zapísala čiernymi písmenami do histórie nielen mesta Nováky, ale celého Slovenska.
viac
28.08.2019
Na vrchu Zvonica pri Strečne si uctili pamiatku francúzskych partizánov
Pamiatku francúzskych bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní (SNP) si v stredu uctili predstavitelia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku pri pamätníku francúzskych partizánov na vrchu Zvonica pri Strečne.
viac
02.01.2020
75. výročie oslobodenia Svidníka
„Ctíme si hrdinov, oslavujeme oslobodenie“ s týmto mottom si na začiatku nového roka pripomenieme pre Svidník mimoriadne dôležité udalosti.
viac
11.06.2020
Pohľadnica pre známeho
Mesto Svidník vydalo sériu pohľadníc pri príležitosti 665. výročia prvej písomnej zmienky o meste Svidník a zároveň ako podpora cestovnému ruchu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %