Nedeľa 05.12.2021
Dnes má meniny 
Oto
°C
06.10.2021 03:00

Trnavská charita odštartovala výstavbu nového centra pre ľudí bez domova


Ilustračná snímka: Teraz.sk


Trnavská arcidiecézna charita (TACH) začala s demontážou pôvodných budov svojho Centra pomoci človeku. Po obnove za 1,3 milióna eur vznikne podľa riaditeľa Miroslava Dzurecha najmodernejšie nízkoprahové centrum na pomoc ľuďom bez domova na Slovensku.


TACH na obnovu získala 1,2 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu, dofinancovanie bude v jej réžii. Stavenisko odovzdala firme DAG Slovakia z Prešova, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní. Počas dvoch nasledujúcich rokov bude premieňať pôvodný komplex šiestich budov na centrum, ktoré splní najvyššie európske štandardy. „Väčšia časť objektov bude odstránená, ďalšiu posúdi počas výstavby statik a rozhodne, či je vhodná na rekonštrukciu alebo je nutné ju takisto odstrániť,“ povedal Dzurech. Budovy sa nachádzajú v historickom centre mesta pri pešej zóne, výstavbu preto posudzoval Krajský pamiatkový úrad Trnava.       

Nízkoprahové denné centrum bude po rekonštrukcii väčšie a komplexnejšie. Vznikne v ňom spoločenská miestnosť na stravovanie, miestnosť na individuálne poradenstvo, priestory na skupinové aktivity, ako aj tri strediská osobnej hygieny pre ženy, mužov a imobilných ľudí. Aby zostali služby centra zachované aj počas rekonštrukcie, mesto Trnava poskytlo TACH na jeho prevádzku dočasné priestory v inej časti mesta.       

Na ulici v Trnave žije podľa záznamov charity a ďalších organizácií približne 300 ľudí bez domova, služby v nízkoprahovom centre využíva denne približne 50 z nich. „Sme presvedčení, že po jeho rekonštrukcii k nám príde viac klientov. Bezdomovectvo zo dňa na deň neodstránime, môžeme sa však snažiť, aby títo ľudia nevzbudzovali verejné pohoršenie, neboli hladní a zažívali motivujúce prostredie,“ doplnil Dzurech.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.03.2020
Trnava spúšťa projekt charitatívnej zbierky Bicykel do každej rodiny
Mesto Trnava v spolupráci s obchodným centrom na Ulici Ferka Urbánka a partnermi organizuje charitatívnu zbierku Bicykel do každej rodiny.
viac
18.05.2020
Výstavba jedálne na ZŠ na Ulici J. Bottu by mala trvať štrnásť mesiacov
Viac ako rok po tom, ako žiaci základnej školy (ZŠ) na Ulici Jána Bottu v Trnave prišli o možnosť stravovania, začína mesto v areáli školy s výstavbou novej jedálne s kuchyňou.
viac
25.06.2020
Nový investor sľubuje v R. Sobote okrem pivovaru i elektráreň a stovky bytov
Závod na výrobu piva so sladovňou a spracovaním ovocia, dopravno-logistickým centrom a paroplynovou elektrárňou, ale aj 250 až 300 bytov s občianskou vybavenosťou, to všetko sľubuje vybudovať do roku 2024 v Rimavskej Sobote spoločnosť Architecture design and studio z Veľkého Šariša.
viac
28.06.2021
Zachovalé veci do domácností bude ponúkať re-use centrum Back2Life
Nové re-use centrum Back2Life (Späť do života) pre nepotrebné veci, ktoré sú však stále použiteľné, otvorili v Trnave na Bottovej ulici. V priestore bývalého zberného dvora vznikol objekt z piatich použitých lodných kontajnerov, špeciálne upravených na obchodné priestory.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %