Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
27.11.2021 05:05

Nemecký futbalový zväz po prvý raz ocenil výstavný projekt zo Slovenska


Futbal pod hákovým krížom. Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného


Čestnú cenu za rok 2021 v rámci udeľovania Ceny Júliusa Hirscha získal výstavný projekt Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry "Futbal pod hákovým krížom - Príbeh Leopolda 'Jima' Šťastného".


 TASR o tom informovalo SNM - MŽK v Bratislave. Ocenenie od roku 2005 každoročne udeľuje Nemecký futbalový zväz (NFZ) za demokraciu a ľudskosť, ako aj za neobyčajné nasadenie v boji proti vyčleneniu, antisemitizmu a diskriminácii. Čestné ocenenie, udeľované len vybraným zahraničným projektom, dostali tento rok Michal Vaněk, riaditeľ SNM - MŽK, a Kevin Simpson, profesor Fullbrightovho programu a bádateľ v oblasti holokaustu, za výstavný projekt SNM - MŽK a za pamätník venovaný Židom, ktorí sa v rámci nútených prác podieľali na stavbe štadióna MŠK v Žiline.       

Galavečer pri príležitosti udeľovania ceny sa uskutočnil 22. novembra v slávnostnej sieni botanickej záhrady Palmengarten vo Frankfurte nad Mohanom.       

Výstavu predstavilo SNM - MŽK minulý rok v predvečer Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia. Prostredníctvom nej sa divák oboznámil s vývojom organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku, pred aj po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Zachytáva postupnú implementáciu protižidovských zákonov na pozadí životného príbehu futbalovej legendy Slovanu Bratislava Leopolda Jima Šťastného.       

Múzeum ďalej informuje, že pri príprave výstavného projektu sa jej autori snažili zapojiť predstaviteľov Slovenského futbalového zväzu a Extraligy. V rámci tejto ambície nadviazali spoluprácu s klubom ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina. "Partnerstvo s MŠK Žilina viedlo k druhému výstupu projektu - osadeniu pamätníka na stene hlavnej tribúny štadióna, ktorá bola odhalená 15. mája 2019," dodáva SNM - MŽK.

 

Kľúčové slová: SR-

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
03.04.2019
Výstava Galéria rómskych osobností pripomenie 25 výnimočných ľudí
Výstava Galéria rómskych osobností pripomenie od 11. apríla v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) v Martine 25 výnimočných ľudí, ktorí sa radia k elite rómskeho spoločenstva na Slovensku a ich úspechy sú hodné nasledovania.
viac
03.05.2019
Vystavia časť z trosiek havarovaného lietadla M. R. Štefánika
Pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika vystavia časť z trosiek jeho lietadla v Brezovej pod Bradlom.
viac
09.07.2020
Výstava Unisono v bratislavskej Galérii Umelka spojila tri výtvarníčky
Výstavu Unisono, ktorá predstavuje tvorbu Noémi Kolčákovej Szakállovej, Jany Černej Korkošovej a Sone Michalákovej, otvorili v utorok (7. 7.) v bratislavskej Galérii Umelka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %