Ilustračný obrázok spoločnosti ENVI - PAK
Spoločnosť Mondeléz vyrába ročne 29-tisíc ton čokolády v Bratislave, pričom z tohto množstva 94 percent je predávaných v recyklovateľných obaloch. Do roku 2025 to má byť 100 percent.
„Udržateľnosť je pre nás dlhodobo veľkou tému. Dnes už väčšinu našich čokolád balíme do plastových a plne recyklovateľných obalov, ktoré majú vynikajúcu kvalitu nielen z hľadiska bezpečnosti a ochrany produktu, ale tiež predlžujú trvanlivosť čokolády,“ uvádza Jiří Šebek, Corporate & Government Affairs Manager spoločnosti Mondelēz pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko.
Pripomeňme, že podľa Štatistického úradu SR vlani skonzumoval obyvateľ Slovenska priemerne 3,9 kg čokoládových sladkostí, čo predstavuje stogramovú tehličku čokolády trikrát v mesiaci. Medzinárodné štatistiky prezrádzajú, že Švajčiari, Rakúšania či Nemci majú čokoládu ešte radšej.
Výrobcovia čokolád sa postupne orientujú na uprednostňovanie nižších objemov i hmotností obalových materiálov. Popritom napríklad dvojvrstvové obaly čokolád, ktoré sa balili do staniolu a následne do papiera, menia napríklad na jednovrstvové, poväčšinou recyklovateľné.
„Stále však možno natrafiť na obaly čokolády a čokoládových výrobkov z plastov, papiera alebo hliníkových fólií, alebo na obaly zložené z viacvrstvových materiálov,“ upozorňuje Katarína Kretter z Organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK. „Tie posledné spomedzi spomínaných treba triediť do kontajnerov alebo vriec, podľa zložky, ktorá je v obale viac zastúpená, v prípade, že je ňou papier, tak do tých, ktoré sú určené na nápojové kartóny.“
Ako pomôcku pre triedenie čokoládových obalov ponúkame ilustračný obrázok spoločnosti ENVI - PAK.