Streda 23.05.2018
Dnes má meniny 
Želmíra
25.4°C Bratislava
11.05.2016 03:28

V okolí Starej Ľubovne vznikli tri turistické trasy dlhé 38 km


Pieninský národný park.


Oblasť Severného Spiša a Pienin je známa prírodnými krásami a bohatou históriou, ktorá každoročne láka tisícky turistov.


Na tomto území v ostatných dňoch vznikli turistické trasy dlhé 38 km, ktoré mapujú slovensko-poľské turistické chodníky a poukazujú aj na padlých vojakov.       

"Hornatosť a bohatý lesný porast v oblasti Severného Spiša a Pienin priťahovali ľudí, ktorí v období vojny nemohli legálne prekračovať hranice. Preto v rokoch 1939 až 1944 prebiehala na slovensko-poľskom pohraničí intenzívna vzájomná spolupráca medzi poľskou kuriérskou službou a slovenskými ilegálnymi prevádzačmi," vysvetlila Zuzana Hambáleková z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny. Doplnila, že trasy, ktoré slúžili na prechod poľským politickým emigrantom a Židom sa dnes nazývajú slovensko-poľské kuriérske chodníčky.       

Vďaka projektu Spomienky na slovensko-poľské kuriérske chodníčky boli v oblasti Severného Spiša a Pienin vyznačené tri turistické trasy. "V celkovej dĺžke 38 km sú vybudované oddychové miesta s lavičkami a tabuľami s informáciami o histórii slovensko-poľských kuriérov. Projekt realizovalo mesto Stará Ľubovňa v spolupráci s poľským partnerom Piwniczna-Zdroj," informovala Hambáleková.

Prvá trasa vedie zo Starej Ľubovne na Ľubovniansky hrad cez Oslí vrch a Doštenské sedlo až po Mníšek nad Popradom. Druhá cesta začína na Osliom vrchu a pokračuje cez sedlo Vabec, Medvedelicu až po Eliášovku. Posledná trasa je smeruje z Doštenského sedla cez Hraničné a končí na Chatách.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.01.2017
V drevenom kostolíku v skanzene bude liturgia v staroslovienčine
V drevenom kostolíku v skanzene pod hradom Ľubovňa v Starej Ľubovni sa bude v piatok 6. januára slúžiť Trojkráľová liturgia v najstaršom slovanskom jazyku - staroslovienčine. Začne sa o 13. hodine.
viac
31.05.2017
Na severnom Spiši a v Pieninách pribúdajú špeciálne horské cyklotrasy
Na severnom Spiši a v Pieninách majú milovníci horskej cyklistiky k dispozícii aj takzvané singletraily. V regióne sa nachádzajú za Ľubovnianskym hradom a pri obci Lechnica v okrese Kežmarok.
viac
06.02.2018
Vzácne pečatidlo sa vrátilo z Čiech do Starej Ľubovne
Rukolapný dôkaz o tom, že ešte zďaleka nebolo všetko objavené a stále existujú historické artefakty viažuce sa k lokálnej histórii, dorazil čerstvo do Starej Ľubovne v podobe vzácneho 269 rokov starého pečatidla.
viac
10.04.2018
Pamätihodnosti mesta budú označené
Mesto plánuje nainštalovať v priebehu nasledujúcich dní na pamätihodnosti mesta Stará Ľubovňa tabuľky s ich označením. Obyvatelia i návštevníci Starej Ľubovne tak získajú viac informácií o ich kultúrnohistorickej hodnote.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %