Utorok 20.08.2019
Dnes má meniny 
Anabela, Liliana
°C
11.05.2016 03:28

V okolí Starej Ľubovne vznikli tri turistické trasy dlhé 38 km


Pieninský národný park.


Oblasť Severného Spiša a Pienin je známa prírodnými krásami a bohatou históriou, ktorá každoročne láka tisícky turistov.


Na tomto území v ostatných dňoch vznikli turistické trasy dlhé 38 km, ktoré mapujú slovensko-poľské turistické chodníky a poukazujú aj na padlých vojakov.       

"Hornatosť a bohatý lesný porast v oblasti Severného Spiša a Pienin priťahovali ľudí, ktorí v období vojny nemohli legálne prekračovať hranice. Preto v rokoch 1939 až 1944 prebiehala na slovensko-poľskom pohraničí intenzívna vzájomná spolupráca medzi poľskou kuriérskou službou a slovenskými ilegálnymi prevádzačmi," vysvetlila Zuzana Hambáleková z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny. Doplnila, že trasy, ktoré slúžili na prechod poľským politickým emigrantom a Židom sa dnes nazývajú slovensko-poľské kuriérske chodníčky.       

Vďaka projektu Spomienky na slovensko-poľské kuriérske chodníčky boli v oblasti Severného Spiša a Pienin vyznačené tri turistické trasy. "V celkovej dĺžke 38 km sú vybudované oddychové miesta s lavičkami a tabuľami s informáciami o histórii slovensko-poľských kuriérov. Projekt realizovalo mesto Stará Ľubovňa v spolupráci s poľským partnerom Piwniczna-Zdroj," informovala Hambáleková.

Prvá trasa vedie zo Starej Ľubovne na Ľubovniansky hrad cez Oslí vrch a Doštenské sedlo až po Mníšek nad Popradom. Druhá cesta začína na Osliom vrchu a pokračuje cez sedlo Vabec, Medvedelicu až po Eliášovku. Posledná trasa je smeruje z Doštenského sedla cez Hraničné a končí na Chatách.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Deväťdesiatročná matrika odhaľuje tajomstvá spred 2. svetovej vojny
Pravoslávna matrika v obci Osadné, ktorá v tomto roku oslavuje 90 rokov od svojho založenia, poukazuje na to, že vtedajší kňaz Konstantin Machlajčik vďaka nej zachránil 60 Židov. Tvrdí to súčasný miestny pravoslávny duchovný Peter Soroka.
viac
04.01.2017
V drevenom kostolíku v skanzene bude liturgia v staroslovienčine
V drevenom kostolíku v skanzene pod hradom Ľubovňa v Starej Ľubovni sa bude v piatok 6. januára slúžiť Trojkráľová liturgia v najstaršom slovanskom jazyku - staroslovienčine. Začne sa o 13. hodine.
viac
31.05.2017
Na severnom Spiši a v Pieninách pribúdajú špeciálne horské cyklotrasy
Na severnom Spiši a v Pieninách majú milovníci horskej cyklistiky k dispozícii aj takzvané singletraily. V regióne sa nachádzajú za Ľubovnianskym hradom a pri obci Lechnica v okrese Kežmarok.
viac
12.08.2018
Služba zdieľaných bicyklov je dostupná už aj na severnom Spiši
Začiatok augusta priniesol do života obyvateľov Starej Ľubovne novinku v podobe služby zdieľaných bicyklov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.34 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.91 %