Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
04.01.2017 10:05

V drevenom kostolíku v skanzene bude liturgia v staroslovienčine


Drevený kostolík v skanzene pod hradom Ľubovňa.


V drevenom kostolíku v skanzene pod hradom Ľubovňa v Starej Ľubovni sa bude v piatok 6. januára slúžiť Trojkráľová liturgia v najstaršom slovanskom jazyku - staroslovienčine. Začne sa o 13. hodine.


Rôznorodosť zvykov v regióne severného Spiša podčiarkuje aj slávenie Trojkráľovej liturgie. "Jej súčasťou je aj sprievod okolo chrámu s ikonou patróna svätostánku, sv. Michala archanjela. O výnimočnosť a autentickosť slávenia liturgie sa postará nielen najstarší slovanský jazyk, ale aj mužská spevácka skupina Šambriňci zo Šambróna," priblížila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny Erika Šalatová.      

Podľa nej sa región severného Spiša a Pienin vyznačuje aj rozmanitosťou etník, ktoré na jeho území žijú. Každé z nich si zachováva svoje tradície, ktoré súvisia aj so slávením Zjavenia Pána, teda s Troma kráľmi. "Počas tohto sviatku sa posväcujú domy, pričom nad dvere kňaz napíše, podľa aktuálneho roku, výraz v tvare 20-C+B+M-17, čo znamená Kristus nech žehná tento dom," priblížila Šalatová s tým, že traja králi boli prvými pohanmi, ktorí uverili v Ježiša. Podľa jej ďalších slov sa na východe v tento deň slávili Vianoce, čo je dodnes aktuálne u pravoslávnych veriacich, ktorí sú súčasťou regiónu Pienin a severného Spiša.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
V okolí Starej Ľubovne vznikli tri turistické trasy dlhé 38 km
Oblasť Severného Spiša a Pienin je známa prírodnými krásami a bohatou históriou, ktorá každoročne láka tisícky turistov.
viac
08.11.2017
V Starej Ľubovni vzniklo školiace stredisko pre mladých včelárov
Slovenský zväz včelárov vytvoril v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni miesto, kde sa ľudia môžu oboznámiť s včelárstvom ako remeslom. Projekt sa uskutočnil vďaka podpore grantového programu Zelené oázy, na ktorom spolupracuje Nadácia Ekopolis so spoločnosťou Slovnaft.
viac
17.07.2018
Hrad ožil rozprávkou s pesničkami Dlhý, Široký a Bystrozraký
V poradí svoj 12. ročník začala v pondelok (16. 7.) písať obľúbená rozprávka s pesničkami na hrade Ľubovňa. Tentoraz si scenárista, režisér a autor niekoľkých detských knižiek Peter Karpinský, ktorý je s podujatím spätý od jeho vzniku, vybral ako predlohu známu rozprávku Dlhý, Široký a Bystrozraký.
viac
12.08.2018
Služba zdieľaných bicyklov je dostupná už aj na severnom Spiši
Začiatok augusta priniesol do života obyvateľov Starej Ľubovne novinku v podobe služby zdieľaných bicyklov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %