Streda 23.05.2018
Dnes má meniny 
Želmíra
25.4°C Bratislava
03.05.2016 04:13

Stavby ohrozené zosuvom bane chce mesto ochrániť pomocou gabionov


Ilustračná snímka (int).


Unikátny dolomitový lom ohrozuje domy a ďalšie stavby na Fabrickej ulici v Nitre.


Prírodná pamiatka so šedým ramsauským dolomitom a vápencami starými vyše 200 miliónov rokov je v Nitre známa ako Rolfesova baňa. Stojí uprostred obytných domov a už dlhé roky jej svahy ničí erózia. Za obeť jej už padla časť Fabrickej ulice a dnes sa svahy lomu približujú k obytným domom, garážam a ďalším stavbám.      

Prvé plány na stabilizáciu bane boli vypracované ešte v 70. rokoch minulého storočia. Posledný projekt na záchranu lomu vypracovala nitrianska radnica v roku 2008. Náklady na zastavenie zosuvu svahu boli vyčíslené na jeden miliónov eur. Podľa slov vedúceho odboru komunálnych činností a životného prostredia na mestskom úrade Pavla Jakubčina sa mesto pred časom snažilo neúspešne získať na projekt financie od príslušného ministerstva aj z fondov Európskej únie. Z vlastných zdrojov však projekt na rekultiváciu bane a zastavenie erózie radnica zafinancovať nedokáže.      

Obyvatelia Fabrickej ulice však pochopenie s problémami mesta nemajú. Nepáči sa im, že sa musia bezmocne prizerať, ako sa zosúvajúce steny lomu postupne približujú k ich nehnuteľnostiam. „Už desať rokov žiadame mesto, aby sa o to postaralo. Stále dostávame odpoveď, že nie sú peniaze. Nechce sa mi veriť, že by sa za taký čas nič nedalo robiť. Je tam z dvoch strán ohrozený náš dom, ale jednoducho sa s tým nič nerobí. Mesto urobilo iba to, že nás ohradilo, takže nemôžeme po Fabrickej ulici prejsť ani pešo. To je všetko, čo urobilo mesto. A teraz sa má vraj urobiť prepadnutá ohrada, ale čo sa týka nás, o tom stále nič nepočujem,“ hovorí majiteľka jedného z ohrozených domov Anna Martišová.      

Podľa nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča sa magistrát stavom Rolfesovej bane zaoberá, jeden milión eur na komplexnú revitalizáciu a záchranu svahov však v rozpočte nemá. Radnica preto prišla s provizórnym riešením, v rámci ktorého by mali zosuv svahov bane zastaviť gabiony, teda konštrukcia pozostávajúca z drôtených košov, ktoré sú vyplnené kameňmi.      

„V záujme riešenia situácie sme v týchto dňoch boli obhliadnuť Rolfesovu baňu s tým, že sa pokúsime nájsť jednoduchšie riešenie na stabilizáciu práve pomocou gabionov. Tie budú umiestnené v tých častiach, kde sa erózia svahu najviac približuje k nehnuteľnostiam. Takže teraz sa pokúsime túto časť Rolfesovej bane zamerať polohopisne a výškopisne a skúsime to improvizovaným spôsobom zastabilizovať tak, aby až do nájdenia finančných prostriedkov na celkovú rekonštrukciu neboli ohrozené stavby v okolí,“ uviedol Jakubčin.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Verejnosť rozhodne o podpore komunitných projektov sms hlasovaním
Z dovedna 18 menších projektov na zveľadenie komunitného života v Partizánskom budú môcť Partizánčania vybrať sms hlasovaním tie, ktoré samospráva mesta podporí dotáciou zo svojho rozpočtu.
viac
11.07.2016
Nitra môže získať z fondov Európskej únie desiatky miliónov eur
Mesto Nitra má šancu získať do roku 2020 desiatky miliónov eur z fondov Európskej únie. Radnica už začala s prípravou projektov, na ktoré môže v rámci súčasného programového obdobia získať z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sumu 50 miliónov eur.
viac
14.11.2017
Nitra hľadá zdroje na financovanie projektov Smart City
Mesto Nitra hľadá zdroje na implementáciu projektu Smart City. Vedenie mesta sa stretlo so zástupcami Európskej investičnej banky, prostredníctvom ktorej plánuje časť projektov financovať.
viac
08.12.2017
Nitra už má vlajku aj certifikát o získaní titulu Európske mesto športu 2018
Mesto Nitra sa stalo Európskym mestom športu pre rok 2018 spolu s inými mestami európskych štátov. Primátor Jozef Dvonč prevzal v stredu 6. decembra večer v Bruseli certifikát a vlajku Európskeho mesta športu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %