Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
15.04.2019 02:20

Oravská galéria získala vlani dotácie z FPU na sedem projektov


Oravská galéria v Dolnom Kubíne. Snímka zdroj: muzeum.sk


Sedem projektov Oravskej galérie (OG) v Dolnom Kubíne získalo minulý rok dotáciu z Fondu na podporu umenia (FPU). Financie v celkovej výške viac ako 35.000 eur boli použité na nadobudnutie a odborné ošetrenie zbierkových predmetov a výstavnú činnosť. Informovala o tom riaditeľka galérie Eva Ľuptákov


Štyri projekty sa sústredili na doplnenie zbierky výtvarného umenia 20. - 21. storočia. Tri z nich boli zamerané na akvizíciu diel Laca Terena, ktorý je podľa riaditeľky galérie v súčasnosti jedným z najvýraznejších slovenských umelcov strednej generácie. „Tri maľby z roku 1986 reprezentujú ranné obdobie Terenovej tvorby, ktoré v zbierkach OG doposiaľ nebolo zastúpené. Vznikli v prelomovej druhej polovici 80. rokov, kedy došlo k liberalizácii umenia a postupnému uvoľneniu spoločenskej atmosféry, ktorú zavŕšil revolučný rok 1989,“ uviedla.       

Galérii sa vďaka grantu podarilo získať aj dielo Železné memento od Jozefa Jankoviča, ktoré pochádza z autorovej pozostalosti. „Je jednou z posledných monumentálnych plastík, ktoré vytvoril krátko pred svojou smrťou. Po nadobudnutí bolo začlenené do stálej expozície Slovenského výtvarného umenia 20. - 21. storočia v Župnom dome v Dolnom Kubíne,“ dodala Ľuptáková. Okrem toho galéria nadobudla ďalších 54 zbierkových predmetov získaných darom alebo kúpou. Zakúpené zbierkové predmety boli financované z prostriedkov Žilinského samosprávneho kraja a z vlastných zdrojov.

Prvý z dvoch reštaurátorských projektov bol zameraný na drevené polychrómované sochy z 18. storočia. Predmetom druhého projektu bolo reštaurovanie súboru sakrálnych obrazov z 18. a 19. storočia, ktoré v zbierkach galérie reprezentujú podoby historického sakrálneho maliarstva na Orave a severnom Slovensku s prepojením na umenie priľahlých poľských oblastí Sliezska a Malopoľska. „S podporou FPU bolo zreštaurovaných šesť malieb, zvyšné tri galéria dofinancovala z vlastných prostriedkov. V súčasnosti sú zreštaurované zbierkové predmety opäť schopné výstavnej a publikačnej prezentácie,“ uzavrela Ľuptáková.       

FPU bol hlavným partnerom projektov, dofinancované boli z prostriedkov Žilinského samosprávneho kraja a z vlastných zdrojov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.12.2017
Oravská galéria pozýva na výstavu betlehemov s názvom Mystérium Vianoc
Oravská galéria počas adventného i vianočného obdobia ponúka návštevníkom opäť nahliadnutie do svojich bohatých zbierok.
viac
23.01.2018
Primátor vyhlásil grantové kolo v oblasti kultúry a záujmovej činnosti
Grantové kolo na podporu aktivít v oblasti kultúry a záujmovej umeleckej činnosti na rok 2018 vyhlásil primátor mesta Richard Rybníček v súlade so Všeobecne-záväzným nariadením Mesta Trenčín č.7/2012 „O poskytovaní dotácií z rozpočtu Mesta Trenčín“.
viac
19.08.2018
Pri príležitosti výročia SNP sa v Dolnom Kubíne konala spomienková akcia
Pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa v nedeľu v Dolnom Kubíne konalo pietne spomienkové podujatie.
viac
15.03.2019
Radnica podporí dotáciou desiatky projektov a organizácií
Športové a kultúrne organizácie v meste Dolný Kubín podporí samospráva sumou 138.365 eur. Finančné prostriedky na činnosť pre 29 združení a 52 projektov schválili mestskí poslanci na poslednom rokovaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %