Štvrtok 14.12.2017
Dnes má meniny 
Branislava, Bronislava
4.7°C Bratislava
05.10.2017 01:00

Objem eurofondov pre mimovládne organizácie sa zdvojnásobí


Na snímke uprostred predseda vlády SR Robert Fico, vpravo splnomocnenc vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl a vľavo riaditeľ odboru operačného programu Efektívna verejná správa sekcie európskych programov Ministerstva vnútra SR Samuel Arbe počas tlačovej konferencie v Bratislave 5. októbra 2017. Snímka zdroj: (tasr,P. NEUBAUER).


Zvýšenie eurofondových výziev zameraných na zlepšenie transparentnosti verejnej správy a boj s korupciou z 15 na 30 miliónov eur dnes oznámil predseda vlády Robert Fico.


Ministerstvo vnútra, ktoré riadi tieto eurofondy, otvorí aj ďalšie dve kolá určené pre mimovládne organizácie, informoval premiér. Dôvodom je, že do prvého kola, ktoré malo uzávierku 21. augusta, prišlo až 116 žiadostí. Fico ocenil takýto vysoký záujem. Považuje to za významný príspevok k transparentnosti verejného života a najefektívnejší spôsob, ako bojovať proti korupcii.       

„Jednoducho, ak sa ukazuje, že mimovládne organizácie majú záujem spolupracovať so štátom, je tam veľmi veľa ľudí, ktorí sa vyznajú v zaujímavých témach, ktoré sú pre nás z hľadiska transparentnosti verejného života veľmi dôležité, my sme pripravení vyjsť v ústrety,“ objasnil. „Otvárame ďalšie kolo, dohromady 30 miliónov eur pre mimovládne organizácie, ktoré sa môžu aktívne zaujímať o transparentnosť verejného života, a mne to, poviem po slovensky, hladí brucho,“ uviedol premiér.       

Záujem je oveľa vyšší, ako sme na začiatku očakávali, pripustil riaditeľ odboru operačného programu EVS ministerstva vnútra Samuel Arbe. Vidí v tom dôkaz, že výzvy boli nastavené dobre. „Snažíme sa dosiahnuť, aby dnes občania Slovenskej republiky nemali pocit, že sú klientmi verejnej správy, ale aby začali mať aj pocit, že sú partnermi verejnej správy, že verejná správa s nimi chce diskutovať, pýta sa ich na názor a na základe toho názoru mení svoje fungovanie,“ prezentoval.       

Predložených 116 projektov podľa Arbeho pokrýva široké spektrum tém. Vyzval, aby sa aj ďalšie organizácie zapojili v rámci pridaných dvoch kôl. Uzávierka najbližšieho bude začiatkom budúceho roka. Motivovať by chcel aj organizácie, ktoré neuspejú v aktuálnom kole, aby projekty prepracovali. Spodná hranica pre čerpanie prostriedkov je 100 000 eur, čo podľa Arbeho umožňuje zapojenie sa aj menších organizácií, ktoré sa navyše môžu združovať do konzorcií.       

Podľa splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martina Giertla sa mimovládne organizácie dlhodobo zaoberajú agendou tvorby verejných politík. „Ony majú ten potenciál v mnohých oblastiach aj odborný a toto je prvýkrát nástroj, kde sa to môže zaplatiť,“ vyzdvihol.       

Podľa splnomocnenca ide o nástroj pre zvýšenie transparentnosti a boj proti korupcii. „Ak máte tie verejné politiky robené participatívne, máte tam účasť širokej verejnosti, tak už to je prvá eliminácia, aby nedošlo k tomu, čo by sme boli veľmi radi, aby nedochádzalo,“ uzavrel Giertl.       

Mimovládne neziskové organizácie sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa. Celkovo bolo pre ne doposiaľ v rámci šiestich výziev vyčlenených 15 miliónov eur. Prostriedky pre tretí sektor sú rozdelené do dvoch tém, prvou je Tvorba lepšej verejnej politiky.       

Oprávnenou aktivitou výzvy sú aj opatrenia vedúce k zamedzeniu korupcie a podpora transparentnosti vo verejnom sektore. V rámci druhej témy "Občianska informovanosť a participácia" budú podporené projekty zamerané na budovanie a posilňovanie kapacít mimovládnych neziskových organizácií, zlepšenie prístupu k informáciám o verejnej správe, ako aj na zvyšovanie účasti na správe vecí verejných.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.10.2016
Monitorovací výbor pre OP EVS schválil zámery deviatich národných projektov
Monitorovací výbor pre Operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) schválil v piatok (21.10.) predložené zámery deviatich národných projektov. Členovia výboru sa stretli na svojom šiestom zasadnutí.
viac
20.01.2017
Participatívny rozpočet Trnavy ide do druhého kola
Mesto Trnava nadväzuje na úspešný pilotný ročník participatívneho rozpočtu v roku 2016, keď sa podarilo zrealizovať štrnásť z pätnástich projektov navrhnutých obyvateľmi Trnavy. Kým v minulom roku bolo na tento účel vyčlenených 39 500 eur, Participatívny rozpočet 2017 počíta so sumou 50 000 eur.
viac
03.04.2017
Operačný program Efektívna verejná správa podporí vzdelávanie analytikov
Analytickí zamestnanci viacerých štátnych inštitúcii, ktorí sú pre verejnú správu kľúčoví, budú mať možnosť sa s finančnou podporou Európskej únie ďalej vzdelávať.
viac
18.04.2017
Župa rozdelila na dotáciách viac ako dva milióny eur
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom XXV. pracovnom zasadnutí 31. marca schválili návrhy na poskytnutie dotácií pre rok 2017 z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.94 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.23 %