Sobota 17.11.2018
Dnes má meniny 
Klaudia
1°C Bratislava
20.10.2018 04:25

NRSR: J. Budaj chce v Bratislave Národný cintorín, a to povýšením Ondrejského


Ilustračná snímka, zdroj: www.pohrebnictvo.sk


Hlavné mesto SR Bratislava by sa malo stať sídlom Národného cintorína, ktorým by sa stal súčasný Ondrejský cintorín. V novele zákona o Bratislave to navrhujú opoziční poslanci na čele s Jánom Budajom.


Národný cintorín v hlavnom meste by mal fungovať popri Národnom cintoríne v Martine z 19. storočia, ktorý je už na pochovávanie uzavretý. Ten bratislavský tak má byť jeho logickým pokračovaním.       

Budaj pripomína, že Ondrejský cintorín je najstarším v Bratislave, založený bol v roku 1784 a od 8. decembra 1988 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. "Hoci sa na tomto cintoríne od 50. rokov 20. storočia pochováva iba výnimočne, počet významných osobností pochovaných na tomto cintoríne je v porovnaní s ostatnými cintorínmi obdivuhodný a porovnateľný aj s významnými osobnosťami, pochovanými na Národnom cintoríne v Martine," argumentoval Budaj v rozprave.       

Podľa jeho slov nie bez významu, že už v tejto chvíli sú na Ondrejskom cintoríne hroby osobností, akou je prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč, osobnosti slovenskej kultúry ako Július Satinský, ale aj osobnosti demokratického exilu, akými sú manželia Kalinovci.      

 V súčasnosti je Ondrejský cintorín štátom chránenou pamiatkou, ale súčasne tento pietny priestor ponúka dostatok voľnej plochy pre posledný odpočinok osobností slovenskej vedy, kultúry a politiky. "Ondrejskému cintorínu môžeme dať nové poslanie, aby sa stal miestom posledného odpočinku pre pamätihodných predstaviteľov mesta a štátu, ale aj cirkvi a kultúry, aký nám v hlavnom meste, a vlastne aj na Slovensku, akútne chýba," myslí si Budaj.       

Keďže ministerstvo kultúry je povinné prispievať na chod a údržbu Národného cintorína v Martine, malo by tak robiť aj v prípade toho bratislavského. V súčasnosti hlavné mesto prispieva zo svojho rozpočtu na údržbu a nevyhnutné opravy Ondrejského cintorína ročne sumou cca 200.000 eur, prijatím novely by sa situácia zmenila, keďže štát by prispieval každý rok dotáciou na tento cintorín vo výške ďalších 200.000 eur.       

O tom, či sa návrh dostane do druhého čítania, rozhodne plénum v utorok 23. októbra.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2016
Regionálny rozvoj sa presunie z ministerstva dopravy na úrad vlády
Koordinácia úloh v oblasti regionálneho rozvoja by sa mala od budúceho roka presunúť z ministerstva dopravy na úrad vlády. Vyplýva to z návrhu novely kompetenčného zákona, ktorý 16. novembra 2016 schválila vláda.
viac
02.12.2016
Národný cintorín zasiahla veterná smršť, poškodených je do 60 hrobov
Národný cintorín v Martine zasiahla v noci zo štvrtka (1.12.) na piatok (2.12.) veterná smršť, ktorá vyvrátila niekoľko stromov a tie poškodili od 30 do 60 hrobov. TASR o tom informoval primátor Martina Andrej Hrnčiar.
viac
10.05.2017
Príspevok na zateplenie rodinného domu sa zvýši
Na zateplenie rodinného domu bude po novom možné získať vyšší príspevok od štátu ako vlani. Vyplýva to z novely zákona o energetickej hospodárnosti budov z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorú 9. mája 2017 definitívne schválil parlament.
viac
13.11.2018
Konferencia o verejnom obstarávaní podnietila diskusiu o novele zákona
Pod mottom Posúvame hranice verejného obstarávania k jednoduchosti sa 23. októbra v Bratislave uskutočnila odborná konferencia o verejnom obstarávaní, ktorú pripravila vzdelávacia spoločnosť OTIDEA.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.95 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.31 %