Sobota 26.05.2018
Dnes má meniny 
Dušan
26°C Bratislava
30.08.2017 04:01

Parlament a Bratislavský hrad budú v piatok otvorené pre verejnosť


Snímka zdroj: (nrsr.sk).


Národná rada (NR) SR otvorí v piatok 1. septembra na Deň Ústavy SR brány verejnosti. Otvorený bude aj Bratislavský hrad. Návštevníkov čaká okrem prehliadky priestorov, kam zvyčajne verejnosť nemá prístup, aj folklór, prehliadka policajnej a vojenskej techniky či národné plemená zvierat.


Pri príležitosti 25. výročia prijatia slovenskej ústavy sa uskutoční aj slávnostné zasadnutie parlamentu a večer bude galaprogram Zem spieva na hrade. Oslavy ukončia slávnostné salvy a ohňostroj. Vyplýva to z programu, ktorý Kancelária NR SR zverejnila na webe. Podujatie vyjde kanceláriu na takmer 100 000 eur.       

Deň otvorených dverí sa začne ráno o 8:30 hod. a potrvá celý deň. Návštevníci si budú môcť pozrieť rokovaciu sálu parlamentu, vyskúšať si poslanecké kreslá a otvorené budú aj priestory patriace predsedovi parlamentu. Pripravený je aj prelet vojenských lietadiel nad parlamentom, a tiež prednášky a dokument, ktorý budú môcť ľudia pozerať v parlamentnej kinosále.       

Podľa programu, ktorý pripravila Kancelária NR SR, sa bude konať aj slávnostné zasadnutie snemovne pri príležitosti 25. výročia podpísania Ústavy SR. Počas neho (od 11:30 do 14:30 hod) bude prvé poschodie parlamentu z bezpečnostných dôvodov uzavreté, ale verejnosť ho bude môcť sledovať v kinosále.       

Na terase parlamentu bude celodenná prehliadka techniky, postavená tam bude kolóna, pancierová limuzína, policajné autá či motorky. Na Bratislavskom hrade bude od rána tiež program. Návštevníkov čakajú trhy na Západnej terase, prezrieť si môžu Rytiersku sieň, Zimnú jazdiareň či Záhradný pavilón hradu.       

Pripravené sú aj celodenné ukážky policajtov, vojakov, záchranárov. Návštevníci uvidia rôzne zbrane, historické uniformy aj policajné autá. Ministerstvo pôdohospodárstva predstaví slovenské plemená, okrem iných národné plemeno slovenská dojná ovca. Pre deti je pripravená improvizovaná veterinárna klinika, môžu nazrieť do sveta semien alebo sa môžu s lesníkmi učiť spoznávať stopy zvierat.       

"Unikátnou atrakciou pre deti bude kreslenie pôdou a skúmanie vzoriek zemín," informuje kancelária parlamentu. Návštevníci dňa otvorených dverí si tiež budú môcť odniesť špeciálne vydanie Ústavy SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.01.2017
Výstava Poľovníctvo a Oddych s bohatým programom
Koniec januára bude v bratislavskej Inchebe patriť výstave Poľovníctvo a Oddych, ktorá od 26. do 29. 1. 2017 určite zaujme nielen profesionálnych poľovníkov, ale aj poľovníckych nadšencov a všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas v prírode.
viac
21.03.2017
Pozvánka na festival Hory a mesto 2017
Spoločnosť ASEKOL SK je už po piatykrát partnerom festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa v Bratislavskom Auparku uskutoční od 22. do 26. marca 2017.
viac
15.09.2017
Sezóna hodov a vinobraní je v plnom prúde!
Tento víkend vás do ulíc vytiahnu podujatia ako Týžden dobrovoľnictva, Fitfest, Račianske vinobranie, Vajnorské hody, Krúžkovanie Ružinova 2017, Vegánske hody 2017, Modranské vinobranie 2017 a Beh Pezinkom.
viac
19.09.2017
Námestie slobody opäť ožije kultúrou
Koncom augusta sa podarilo jedno z najväčších verejných priestranstiev v Bratislave oživiť kultúrnymi aktivitami a tento štvrtok 21. septembra od 18. hodiny ožije Námestie slobody znova.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %