Sobota 15.12.2018
Dnes má meniny 
Ivica
0°C Bratislava
01.12.2016 11:34

Mesto nesúhlasí s hodnotením Transparency International Slovensko


Košice v zime. Ilustračná snímka: (int).


Mesto Košice má vážne pochybnosti o objektívnosti hodnotenia zo strany Transparency International Slovensko (TIS). Požiada preto listom túto organizáciu, aby vysvetlila, ako postupuje vo svojom hodnotení transparentnosti. Informovala o tom hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.


Ako tvrdí Šnajdárová, mesto dodržiava všetky zákonné ustanovenia vo zverejňovaní informácií, nerobí veci menej správne ako pred rokom, komunikuje otvorene s verejnosťou, aktívne a denne informuje širokú verejnosť o aktivitách mesta a riešených problémoch.      

Napriek tomu kleslo mesto Košice v rebríčku transparentnosti. "Bude nás preto detailne zaujímať, akú metodiku využíva TIS, akú váhu dáva jednotlivým kritériám a z akých zdrojov získava informácie, na základe ktorých zostavuje rebríček stovky najväčších samospráv na Slovensku," uviedla Šnajdárová.      

"Ako príklad pochybností o objektívnosti hodnotenia TIS uvádzame výhrady k hodnoteniu jednej z oblastí:  Oblasť VII – Byty a sociálne zariadenia. TIS mestu Košice preukázateľne v tejto oblasti svojím neobjektívnym hodnotením poškodila. V tejto súvislosti možno len úsmevne pôsobí výhrada k používaniu odborných pojmov zo strany TIS, pretože asi nechcela v tejto oblasti hodnotiť sociálne zariadenia, čiže toalety, ale zariadenia sociálnych služieb," doplnila hovorkyňa Košíc.      

Mesto nesúhlasí s hodnotením okrem iných i pri otázke, že či Poskytuje samospráva na internetovej stránke možnosť požiadať o pridelenie miest v jej sociálnych zariadeniach (vrátane zaslania príslušnej dokumentácie on-line)? "Za to je možné získať 0,25 bodu. Mesto Košice má v hodnotení 0 bodov. K hodnoteniu máme námietky, pretože mesto Košice v rámci projektu OPIS – Elektronizácia služieb mesta Košice takúto možnosť má," povedala Šnajdárová.      

Mesto Košice sa tento rok v rebríčku hodnotení transparentnosti zo strany TIS ocitlo na 36. mieste, kým v roku 2014 obsadilo 17. priečku.      

"Postup, ktorý sme v TIS volili pri hodnotení miery transparentnosti samospráv bol pre všetky samosprávy jednotný, preto nie je pravdou, že by bol neobjektívny a že by vybraným samosprávam škodil," uviedla Anna Dráľová z TIS.      

"Košice uvádzajú, že dodržiavajú všetky zákonné ustanovenia vo zverejňovaní informácií. V tomto bude je nutné dodať, že sledovanie miery transparentnosti samospráv sa vo väčšine sledovaných ukazovateľov netýka toho, čo sú tieto povinné robiť v zmysle zákona, ale najmä toho, čo a ako robia pre občanov nad rámec zákonom prikazovaného," tvrdí Dráľová.      

Mesto v aktuálnom ročníku rebríčka získalo v celkovom skóre podľa jej slov iba o 1,5 percenta menej ako v roku 2014, čiže ide len o nepatrné zhoršenie. "Pointou je, že sa našlo viacero miest, ktoré sa dokázali výraznejšie zlepšiť a Košice tak predbehli. Pokiaľ ide o podrobnosti košického skóre, celkovo sme u nich zhoršenie zaznamenali v polovici oblastí. V oblasti Prístup k informáciám Košice strácali body napríklad za to, že na internete nezverejňujú pracovný program primátora a odmietli ho sprístupniť aj podľa infozákona. Takisto správy z činnosti hlavného kontrolóra zverejňuje oproti minulosti magistrát len neaktuálne," vysvetlila Dráľová a uviedla ďalšie oblasti, v ktorých mesto stratilo body.      

"Postup hodnotenia TIS pre oblasť týkajúcu sa sociálnych vecí a bytovej politiky, ktorú mesto Košice v tlačovej správe uviedlo ako príklad, sme ochotní otázku po otázke vysvetliť aj pri ďalšej komunikácii," dodala Dráľová.

 


Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2016
Primátor mesta Ján Ragan si cení prvenstvo v rebríčku transparentnosti
Primátor Vranova nad Topľou si cení, že samospráva bola vyhodnotená ako najtransparentnejšia. Vyplýva to z tohtoročného rebríčka transparentnosti 100 najväčších miest na Slovensku, ktorý vo štvrtok (24. 11.) predstavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).
viac
07.02.2017
V troch štvrtinách samosprávnych novín prevažujú negatíva nad pozitívami
Väčšina periodík, ktoré vydávajú samosprávy slúžia skôr na propagáciu primátorov a starostov, ako na užitočné, objektívne informovanie občanov a vyváženú diskusiu o samosprávnych témach.
viac
30.06.2017
Mesto Košice rozšíri ponuku elektronických služieb pre občanov
Mesto Košice ponúka pre občanov celkovo 80 elektronicky poskytovaných služieb, najvyužívanejšou je zverejňovanie zmlúv.
viac
01.08.2017
Verejné osvetlenie v Košiciach bude dočasne spravovať Dopravný podnik
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. (DPMK) bude zabezpečovať od 1. augusta 2017 správu a údržbu verejného osvetlenia v Košiciach do skončenia verejnej súťaže na koncesiu na poskytovanie služieb verejného osvetlenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %