Utorok 20.08.2019
Dnes má meniny 
Anabela, Liliana
°C
08.12.2017 11:31

Globálna kríza s plastmi pokračuje bez globálneho riešenia


Aj odľahlé neobývané ostrovy sú pokryté plastovým odpadom. Snímka zdroj: (flickr.com).


Ľudstvo za 50 rokov vyrobilo 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých dokázalo recyklovať sotva 9 percent. Pri doterajšom trende do roku 2050 vyrobí plastov štvornásobne viac. To sa odráža na rastlinstve a zdraví rýb či ostatných živočíchov v oceánoch.


„Stačilo niekoľko desaťročí, aby sme zlikvidovali niekoľko morských ekosystémov,“ tvrdí Lisa Svenssonová, šéfka OSN pre oceány.

Korytnačky sa s prehltnutými plastmi neponoria

Morské korytnačky si s medúzami (tradičnou potravou) mýlia „bezfarebné“ bežné plastové vrecká, vo veľkom používané aj na Slovensku pri nákupoch pečiva, ovocia a podobne. Po konzumácii im nestráviteľný plast ostáva v tráviacom trakte a korytnačky nadľahčuje. Nevládzu sa ponoriť a hynú. Odborníci v istej kenskej veterinárnej nemocnici sa im pokúšajú pomôcť napríklad podávaním laxatív. Niektoré sa podarilo zachrániť, no neexistuje záruka, že sa o niekoľko mesiacov vyhnú rovnakému postihnutiu.

Plasty a lov morských rýb

Kým v ešte pred 15-20 rokmi laickú verejnosť strašili iba ak havárie ropných tankerov, dnes sú to plasty. V poslednom období sa objavili názory, že niektoré z lovených morských rýb, tak odporúčaných lekármi, môžu byť práve plastmi „znehodnotené“. Pri nich sa ráta s tým, že boli vylovené pri pobrežiach obývaných oblastí. Rybári ich predsa vo veľkom inde loviť nemôžu. Nádejali sme sa, že kdesi – tisíce kilometrov od človeka – čistiaca sila oceánu si poradila a mäso morských živočíchov ostalo uchránené.

Plasty zamorili aj ostrov vzdialený od človeka 5 000 km

V tejto súvislosti je zaujímavý prípad Hendersonovho ostrova, ležiaceho približne 5-tisíc km od najbližšej väčšej mestskej aglomerácie. Takmer nikto naň nechodí, ostrov navštevujú iba vedci raz za 5 - 10 rokov. Naposledy našli jeho pláže pokryté 40 miliónmi (prevažne) plastového odpadu. Každý štvorcový meter s priemerne 671 kusmi! Vraj svetový rekord! „Hendersonov ostrov je šokujúcim ale už typickým príkladom toho, že plastový odpad znečisťuje životné prostredie po celom svete,“ tvrdí Jennifer Laversová z britskej ochranárskej organizácie RSPB. Odpad, ktorý na ňom nájdete, pochádza z Ázie i z Južnej Ameriky. Ostrov leží v blízkosti juhopacifického morského prúdu.

Na konkrétnom riešení sa treba zhodnúť

„Máme tu planetárnu krízu,“ burcuje Lisa Svenssonová (OSN). V mene jej riešenia zrejme v budúcnosti dôjde k pokusom o mnohé – pred štyrmi či piatimi rokmi neriešiteľné riešenia. Vrátane nepredstaviteľne nákladných finančných investícií. Ale i politických. A keďže pôjde o veľké peniaze, tak aj vrátane búrlivého prostredia vo svete. Nateraz sa na jednotnom konkrétnom riešení svet sa svet nezhodol. Okrem iného jedným z najvážnejších problémov napríklad ostáva, že zrejme väčším dielom sa na ňom musia zúčastniť bohatšie krajiny ako chudobnejšie. Lenže akým?

 

Top 15 krajín sveta, ktoré sa najviac boria s plastovým odpadom

P. S.: Na Slovensku bolo za minulý rok uvedených na trh okolo 120 tisíc ton plastových obalov. Z nich sa podarilo recyklovať sotva 69 tisíc ton. Zvyšok skončil na skládkach.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.08.2017
Možno si onedlho budeme „pochutnávať“ na plastoch!
Vršovky sú morské živočíchy. V znečistených oceánoch zachytávajú a požierajú plasty, aby ich neskôr vo forme granuliek vylúčili na morské dno. Plast sa síce môže stratiť z hladiny, ale nestratí sa z oceánu.
viac
07.09.2017
Plastové častice našli vo vode na pitie (aj na Slovensku)
Testy 132 zo 159 vzoriek domácností a hotelov piatich kontinentov potvrdili, že miniatúrne plastové častice (menšie ako mililiter) sa cez pitnú vodu dostávajú do ľudských tiel. Výskum mimovládnej organizácie Orb Media prezradil, že mikročastice sa našli aj v zdrojoch pitnej vody zo Slovenska.
viac
22.09.2017
Britskí vedci navrhli 7 odporúčaní na zmiernenie hrozby mikroplastov
Výskumníci z Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) navrhli sedem odporúčaní, ktoré by podľa nich mohli zmierniť hroziace problémy s mikroplastmi v životnom prostredí človeka.
viac
07.02.2019
Ako ďalej v Európe aj vo svete s plastovým odpadom
Štáty EÚ recyklujú iba necelú tretinu vlastných plastových odpadov. Vyplýva to z posledných štatistík Eurostatu za rok 2017.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.34 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.91 %