Štvrtok 18.07.2019
Dnes má meniny 
Kamila
°C
25.03.2019 12:55

Dobrovoľníci vyčistili zarastený židovský cintorín


Ilustračná snímka


Dobrovoľníci vyčistili počas uplynulého víkendu zarastený židovský cintorín v Podolínci na severnom Spiši. Spoluorganizátor dobrovoľníckej akcie, skaut Marek Leskovjanský informoval, že cintorín bol zarastený krovím, roky neudržiavaný a zanedbaný.


Čistenia sa zúčastnilo 30 skautov a skautiek z Podtatranskej skautskej oblasti z Nižných Ružbách, Lackovej, Plavnice, Vrbova, Svitu i Spišskej Novej Vsi. „Práce trvali približne šesť hodín a po vyčistení ostal odhalený židovský cintorín a kopa krovín vysoká asi tri metre a dlhá približne 20 metrov,“ priblížil Leskovjanský s tým, že akciu zorganizovali skauti spolu s mestom Podolínec.       

Zanedbaný cintorín objavil v zimných mesiacoch pri hľadaní nezvestného skauta Štefana Andrej Legutky, rímsko–katolícky kňaz a farár z Vrbova a zároveň skautský zborový vodca 66. zboru  E. Korponaya. O povolenie vyčistiť toto pietne miesto požiadal Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku. Ten s akciou súhlasil a v ústrety dobrovoľníkom vyšla aj miestna samospráva, ktorá vybavila povolenie na výrub krovín a zároveň vysekané krovie z cintorína odstráni.      

 Cintorín sa nachádza kúsok za mestom pri rieke Poprad smerom na obec Lomnička. „Brigáda na jeho vyčistení sa konala takmer na deň od prvého transportu židovských žien a dievčat z popradskej železničnej stanice, ktorý prebehol 25. marca 1942. Veľká vďaka patrí všetkým zúčastneným, ktorí naplnili heslo skautov 'Slúžim' a príkaz 'denne vykonaj dobrý skutok',“ uzatvára Leskovjasnký, ktorý je zároveň členom 75. zboru Jána Vojštaššáka.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2016
Región Gron motivuje ľudí k vyčisteniu prostredia originálnou súťažou
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Gron vymyslela originálny spôsob ako motivovať ľudí k vyčisteniu svojho okolia. Hlavný týždeň čistenia a brigád prebehne od 9. do 14. mája.
viac
26.04.2017
Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši viac ako 350 vriec odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali na brehoch vodnej nádrže Domaša viac ako 350 vriec odpadu. Motivovať tak chcú nielen deti, ale aj dospelých, aby vedeli, že odpad nepatrí do prírody.
viac
06.07.2017
Regióny môžu žiadať o peniaze na zlepšenie dodávok vody a jej čistenie
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vypísalo novú eurofondovú výzvu, ktorá je zameraná na zlepšenie zásobovania pitnou vodou, čistenie odpadových vôd a kanalizáciu. Vyčlenených je 55 miliónov eur. Informovala o tom dnes Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV.
viac
16.11.2018
Žilinská župa sa pustila do revitalizácie Slanického ostrova
Vedenie Žilinskej župy chce Slanický ostrov skrášliť a upraviť. Prvým krokom je čistenie ostrova. V týchto dňoch sa odstraňujú náletové dreviny v tej časti ostrova, ktorá smeruje do Námestova.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %