Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
17.12.2021 04:15

ŽSK využil z poľsko-slovenskej spolupráce Interreg takmer 14 miliónov eur


Hospodárska budova Budatínskeho hradu. Snímka zdroj: (ŽSK).


Žilinský samosprávny kraj úspešne ukončuje ďalšie programové obdobie programu cezhraničnej spolupráce medzi Poľskom a Slovenskom.


Vďaka Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 župa zrealizovala mnohé projekty a len pre rozvoj svojich zariadení tak získala takmer 14 mil. eur.

Za tieto prostriedky krajská samospráva zrekonštruovala viaceré úseky ciest v prihraničných regiónoch. Na Kysuciach sa opravila cesta medzi Makovom a Čadcou, na Orave cesta vo Vitanovej, Hladovke, Krušetnici a Lokci. Ďalšie prostriedky smerovali do revitalizácie a rozvoja župných múzeí. V areáli Budatínskeho hradu prešla komplexnou rekonštrukciou za takmer milión eur Hospodárska budova, v ktorej vznikol výnimočný výstavný priestor pre drotársku expozíciu. Program pomohol aj obnoviť a zrekonštruovať bývalý objekt fary na Oravskom hrade. Vďaka európskym zdrojom sa podarilo župe uviesť do prevádzky železnicu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Aktuálne prebieha posledný z radu veľkých projektov cielených na infraštruktúru kultúrnych zariadení, v rámci ktorého sa znovuobnoví historická železničná trať vo Vychylovke.

Na uskutočnenie projektov bolo celkovo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených 178,6 miliónov eur, ktoré mohlo pomerne využiť celkovo päť regiónov poľsko-slovenského pohraničia. Najviac, až polovica programových finančných prostriedkov vo výške 101 miliónov eur, bola investovaná do ochrany, propagácie a rozvoja prírodných zdrojov a kultúrneho dedičstva. Suma v objeme takmer 60 miliónov eur bola určená na rozvoj cestnej infraštruktúry, zjednodušujúcej komunikáciu medzi Slovenskom a Poľskom a takmer 8,3 milióna eur bolo vyčlenených pre oblasť vzdelávania. V kraji tak pribudli cyklotrasy, turistické chodníky, prírodné náučné a zelené cesty, rozhľadne, iniciatívy na záchranu historických remesiel, modernizovali sa cestné spojenia a podpora smerovala aj do rozvoja profesijného a odborného vzdelávania.

Žilinský samosprávny kraj, ako Správcu fondu Mikroprojektov, poskytol z tohto programu celkovo ďalšie 4 milióny eur pre mestá, obce a ostatných žiadateľov z verejného sektoru zo Žilinského kraja. Mikroprojekty sú pre týchto žiadateľov mimoriadne atraktívny nástroj pre rozvoj svojich potrieb, a to hlavne v oblasti rozvoja kultúrneho dedičstva, rozvoja cestovného ruchu a vzdelávania. Prostredníctvom mikroprojektov sa v území podporilo 70 km cezhraničných chodníkov, 30 kultúrnych pamiatok a urobilo sa množstvo spoločných cezhraničných miestnych aktivít na podporu zamestnanosti.

Ako doplnila predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová: „Do kraja smerovalo približne 22 % celkovej alokácie programu, teda takmer 40 mil. eur. Žilinská župa z tohto balíka dokázala využiť 14 miliónov, čo je dôkazom kvalitnej a profesionálnej projektovej prípravy. Úspešne zavŕšené projekty už dnes slúžia verejnosti a sú priamym dôkazom toho, ako prostredníctvom intenzívnej cezhraničnej spolupráce môžeme skvalitniť poskytované služby a život obyvateľov poľsko-slovenského pohraničia. Intenzívne sa spoločne s kolegami na úrade pripravujeme aj nové obdobie tohto programu, ktoré by sa malo naštartovať v priebehu roka 2022. Naše priority sú zlepšenie dopravnej infraštruktúry prihraničných ciest, zlepšenie dostupnosti k našim atraktivitám v kraji, napríklad aj prostredníctvom cyklotrás a taktiež aj podpora vzdelávania medzi školami, zariadeniami sociálnych služieb a nemocnicami. Taktiež sme veľmi radi, že aj v novom programovom období budeme Správcom fondu Mikroprojektov a budeme tak naďalej poskytovať eurofondy a profesionálnu podporu pre rozvoj miest, obcí a subjektov v kraji.“

Autor: (Lucia LAŠOVÁ, hovorkyňa ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2020
ŽSK zrekonštruuje kaštieľ v Oščadnici
Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.
viac
25.07.2020
Ako sa realizoval program Interreg PL-SK v roku 2019
Úspechy a neúspechy realizácie programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko Slovensko 2021 -2024 za rok 2019 sa môžete dočítať vo výročnej správe o realizácii programu, ktorá už bola schválená Európskou komisiou.
viac
17.09.2020
Výzva pre subjekty zo ŽSK z Programu Interreg V-A PL-SK 2014 – 2020
Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so Zväzkom Euroregión „Tatry” vyhlásil výzvu na predkladanie Žiadostí o poskytnutie finančného príspevku pre mikroprojekty v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Termín uzávierky je 30. september 2020.
viac
18.11.2021
ŽSK pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania
Žilinská župa pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania, podala ďalšie štyri projekty v hodnote 9,9 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %