Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
18.11.2021 10:40

ŽSK pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania


Ilustračná snímka.


Žilinská župa pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania, podala ďalšie štyri projekty v hodnote 9,9 milióna eur.


Žilinský samosprávny kraj sa aktuálne zapája do novej výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu, v rámci ktorej plánuje žiadať o prostriedky na financovanie ďalších masívnych investícií do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania na svojich stredných školách. K 15. novembru predložil na MIRRI štyri žiadosti o nenávratný finančný príspevok v celkovej výške 9,9 milióna eur.

Ako doplnil vedúci oddelenia projektov EÚ Žilinského kraja Michal Patúš: „Po schválení pristúpime k rekonštrukciám odborných dielní na našich odborných školách v Nižnej, Žiline a Krásne nad Kysucou. Župa sa tiež uchádza o refundáciu modernizácie odborného vzdelávania v Strednej zdravotníckej škole v Liptovskom Mikuláši, ktorú hradila z vlastných zdrojov vo výške 4,2 milióna eur.“

Župa tak pokračuje v úspešne prebiehajúcich modernizáciách a rekonštrukciách odborných učební, na ktoré využíva prostriedky IROP. V rámci súčasného programového obdobia už realizuje celkovo 13 projektov zameraných na Modernizáciu odborného vzdelávania v objeme 15,2 milióna eur, z nich niektoré už boli odovzdané do užívania. „Našou snahou je zatraktívniť podmienky na odborných školách a zachovať tak kľúčové odborné profesie na pracovnom trhu. Zhotoviteľom sme v poslednom období odovzdali dielne Spojenej školy v Martine, Strednej odbornej školy polytechnickej v Dolnom Kubíne a Strednej odbornej školy stavebnej v Žiline. Do zrekonštruovaných a vybavených priestorov sa budú môcť žiaci i pedagógovia vrátiť už v nasledujúcom školskom roku,“ povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Žilinský kraj zriaďuje celkovo 43 odborných škôl. Po úspešnom dokončení všetkých projektov z oboch výziev tak takmer polovica z nich získa špičkové výučbové pracoviská s najmodernejším prístrojovým zariadením. Župa všetky projekty spolufinancuje z vlastných zdrojov v rozsahu 5 %.

Okrem obnovy dielní plánuje kraj vyžiť aj ďalšie zdroje. O prostriedky z eurofondov sa bude uchádzať v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. „K termínu 30. november tohto roka predkladáme žiadosť na zníženie energetickej náročnosti budovy školy SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Cieľom tohto projektu budú stavebné úpravy budovy školy, zateplenie obvodového plášťa a výmena okien. Ide opäť o obrovskú investíciu, ktorá významne zlepší energetickú hospodárnosť školy, ale predovšetkým celkový komfort žiakov a učiteľov,“ uzatvorila krajská županka.

 

Autor: (Lucia LAŠOVÁ, hovorkyňa ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2020
ŽSK zrekonštruuje kaštieľ v Oščadnici
Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.
viac
19.06.2020
Do malaciek mieria ďalšie eurofondy vo výške 800 000 eur
Mesto Malacky bolo úspešné v ďalších dvoch žiadostiach o dotácie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
25.09.2020
Mesto získalo na modernizáciu učební ZŠ viac ako jeden milión eur
Mesto Žilina získalo viac ako jeden milión eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na modernizáciu odborných učební základných škôl (ZŠ).
viac
26.01.2022
Na stredných školách na Spiši sa preinvestuje 11,2 miliónov eur
Vďaka prostriedkom z Integrovaného regionálneho operačného programu sa dve stredné školy na Spiši zmodernizujú. Celkovo sa v nich preinvestuje 11,2 miliónov eur. Prešovský kraj si od týchto projektov sľubuje skvalitnenie praktického vyučovania i zatraktívnenie odborov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %