Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
09.12.2019 04:20

Veľká modernizácia stredných škôl v ŽSK


SOŠ Strojnícka v Kysuckom Novom Meste. Ilustračná snímka ŽSK.


Žilinská župa rozbehla modernizáciu stredných škôl za viac ako 13 miliónov eur z eurofondov. Vynovia sa dielne, učebne praktického vyučovania, či laboratória.


Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predložilo výzvu na zvýšenie počtu žiakov na praktickom vyučovaní. Žilinská župa podala projektové zámery dvanástich stredných odborných škôl a so všetkými uspela. Z prostriedkov z výzvy chce župa podporiť odborné vzdelávanie a zvýšiť kvalitu materiálno-technického vybavenia stredných škôl.

Práce na každej z dvanástich škôl sa budú líšiť podľa potreby. Niekde sa zrealizujú stavebné úpravy hlavnej budovy školy a dielní, inde sa zmodernizujú odborné učebne a laboratória. ,,Už dnes je na trhu problém nájsť murára, stolára, či napríklad klampiara. Klesajúci záujem vidíme aj na školách. S odborom školstva hľadáme spôsoby ako odborné vzdelávanie podporiť. Jednou z možností je modernizovať školy, aby boli pre žiakov atraktívne a dokázali im poskytovať kvalitné vzdelávanie v kvalitnom prostredí. Eurofondy sú pre nás v tomto veľkou pomocou, nakoľko nie všetko je možné zrealizovať len zo župného rozpočtu,“ povedala županka Erika Jurinová.

Aktuálne sa už pracuje na troch školách, ďalšie sú v procese verejného obstarávania. Stavebné práce by mali byť ukončené v septembri 2020.

Zoznam škôl, ktoré uspeli vo výzve:

Hotelová akadémia, Žilina – práce už začali

SOŠ technická, Čadca

Stredná priemyselná škola informačných technológií, Kysucké Nové Mesto

Spojená škola, Martin

SOŠ lesnícka a drevárska J. D. Matejovie, Liptovský Hrádok – práce už začali

Hotelová akadémia, Liptovský Mikuláš

SPŠ stavebná, Žilina

Škola úžitkového výtvarníctva, Ružomberok - práce už začali

SOŠ strojnícka, Kysucké Nové Mesto

SOŠ polytechnická, Dolný Kubín

SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Žilina

SOŠ stavebná, Žilina

Autor: (ts-zsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.07.2019
Žilinská župa hľadá osobnosti kraja
Žilinská župa opäť ocení osobnosti kraja. Nominovať ľudí na najvyššie župné ocenenie môže verejnosť, poslanci ŽSK, občianske združenia, umelecké i vedecké inštitúcie. Uzávierka nominácii je 31. augusta 2019.
viac
31.08.2019
Študentov vítajú nové odbory, aj zmodernizované priestory
V pondelok 2. septembra otvárajú základné a stredné školy svoje brány. Po prázdninách nastúpi do 59 župných stredných škôl viac ako 5 400 prvákov. Celkovo v Žilinskom kraji zasadne po prvýkrát do školských lavíc 6231 stredoškolákov.
viac
27.11.2019
Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov
Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.
viac
01.02.2020
Župa ocení podnikateľské nápady stredoškolákov
Už o pár dní končí prihlasovanie na okrúhly desiaty ročník Stredoškolského podnikateľského zámeru. Nápadití stredoškoláci môžu svoje projekty prihlasovať do 7. februára 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %