Ilustračná snímka
Diery v zateplení, poškodené steny, olúpané fasády na zrekonštruovaných budovách a bytových domoch. Zbaviť sa neželaných nájomníkov z živočíšnej ríše nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje si to trpezlivosť a určitú investíciu, ktorú je potrebné kvôli ich zákonnej ochrane strpieť.
V boji proti vtákom či netopierom treba brať na zreteľnosť §4 ods. 1 – 3 z. NRSR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
Ako by mali teda správcovia pristúpiť k danému problému?
Ako prvé a zatiaľ najlepšie riešenie sa ponúka úplná zmena technológie zatepľovania. Jediný termoizolačný materiál, ktorému sa vtáky, konkrétne ďatle, zatiaľ úspešne vyhýbajú sú termonátery, napr. thermoshield. V niektorých krajinách, kde s tým majú neporovnateľne väčšie problémy, napr. v Kanade, pridávajú do fasády kovové pláty, ktoré bránia perforovaniu. Správca by mal teda predostrieť vlastníkom už na začiatku také ponuky firiem na obnovu fasády, ktoré samotné zabraňujú invázii.
Ak už na budove rekonštrukcia prebehla, môže sa správca obrátiť na firmu, ktorá sa venuje odchytu vtákov. Treba si dať pozor na to, že v prípade odchytu ďatľov sa jedná o zákonom chráneného živočícha, na jeho odchyt a manipuláciu s ním musí mať teda daná spoločnosť povolenie MŽP a tiež ornitologickú odchytovú licenciu.
Posledným krokom k úspešnému zbaveniu sa ničiteľov fasády je inštalácia makiet vtákov. Keďže ďatle sú veľmi teritoriálne, najlepšie sa v praxi osvedčili práve makety s ich podobizňou. Oproti tým, ktoré znázorňujú dravce alebo sovy a sú najviac zastúpené na trhu, majú oveľa vyššie percento úspešnosti plašenia.
Záver
V prípadoch poškodzovania obnovených zateplených fasád vtáctvom záleží najmä na prístupe správcu alebo predsedu bytového domu, aké informácie podá vlastníkom o možnostiach predchádzania a riešenia problémov s tým spojených.