Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
25.05.2024 03:05

Zničené fasády – ako na vtáky v bytovom dome


Ilustračná snímka


Diery v zateplení, poškodené steny, olúpané fasády na zrekonštruovaných budovách a bytových domoch. Zbaviť sa neželaných nájomníkov z živočíšnej ríše nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje si to trpezlivosť a určitú investíciu, ktorú je potrebné kvôli ich zákonnej ochrane strpieť.


V boji proti vtákom či netopierom treba brať na zreteľnosť §4 ods. 1 – 3 z. NRSR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.

Ako by mali teda správcovia pristúpiť k danému problému?

Ako prvé a zatiaľ najlepšie riešenie sa ponúka úplná zmena technológie zatepľovania. Jediný termoizolačný materiál, ktorému sa vtáky, konkrétne ďatle, zatiaľ úspešne vyhýbajú sú termonátery, napr. thermoshield. V niektorých krajinách, kde s tým majú neporovnateľne väčšie problémy, napr. v Kanade, pridávajú do fasády kovové pláty, ktoré bránia perforovaniu. Správca by mal teda predostrieť vlastníkom už na začiatku také ponuky firiem na obnovu fasády, ktoré samotné zabraňujú invázii.

Ak už na budove rekonštrukcia prebehla, môže sa správca obrátiť na firmu, ktorá sa venuje odchytu vtákov. Treba si dať pozor na to, že v prípade odchytu ďatľov sa jedná o zákonom chráneného živočícha, na jeho odchyt a manipuláciu s ním musí mať teda daná spoločnosť povolenie MŽP a tiež ornitologickú odchytovú licenciu.

Posledným krokom k úspešnému zbaveniu sa ničiteľov fasády je inštalácia makiet vtákov. Keďže ďatle sú veľmi teritoriálne, najlepšie sa v praxi osvedčili práve makety s ich podobizňou. Oproti tým, ktoré znázorňujú dravce alebo sovy a sú najviac zastúpené na trhu, majú oveľa vyššie percento úspešnosti plašenia.

Záver

V prípadoch poškodzovania obnovených zateplených fasád vtáctvom záleží najmä na prístupe správcu alebo predsedu bytového domu, aké informácie podá vlastníkom o možnostiach predchádzania a riešenia problémov s tým spojených.

 

 

Autor: JUDr. Mgr. Marek Perdík, predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.02.2018
Obec Moravský Svätý Ján začala výstavbu nových nájomných bytov
Obec Moravský Svätý Ján v okrese Senica začala výstavbu nájomných bytov. Bytový dom bude mať po dokončení 12 bytových jednotiek. V novom objekte vznikne deväť dvojizbových a tri trojizbové byty.
viac
27.02.2018
V Ľubeli sa začne výstavba nájomných bytov, obec chce podporiť mladé rodiny
V liptovskej obci Ľubeľa sa tento rok začne s výstavbou prvého z troch plánovaných nájomných bytových domov. Stavba bude situovaná na okraji obce smerom k ceste 1/18 a budúcim nájomcom ponúkne dovedna 13 bytových jednotiek zahŕňajúcich štyri jednoizbové, tri dvojizbové a šesť trojizbových bytov.
viac
13.01.2021
Nová Baňa vyhlásila súťaž na predaj pozemku a výstavbu bytového domu
Mesto Nová Baňa vyhlásilo obchodnú verejnú súťaž na predaj stavebného pozemku. Podmienkou samosprávy je, že súkromný investor na ňom postaví nový bytový dom.
viac
17.02.2022
Projekt výstavby nájomných bytov pri Terchovskej je v procese EIA
Projekt výstavby 85 nájomných bytov pri Terchovskej ulici v bratislavskom Ružinove je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Predložila ho spoločnosť Metro Bratislava, v ktorej je väčšinovým akcionárom hlavné mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %