Utorok 26.05.2020
Dnes má meniny 
Dušan
°C
29.09.2016 08:03

V Považskej Bystrici pribudne 86 nájomných bytov vyššej a strednej kategórie


Ilustračná snímka: (povazska-bystrica.sk).


V Považskej Bystrici sa po niekoľkoročnej stagnácii opäť rozbieha výstavba nájomných bytov. Po bytovom dome na sídlisku SNP pri športovej hale začali s výstavbou bytových domov ďalšie dve súkromné spoločnosti.


Dve bytovky rastú pri futbalovom štadióne, jedna vznikne rekonštrukciou bývalých internátov v Strojárenskej štvrti.      

Ako informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková, spoločnosť Hant Development stavia dve bytovky so 44 bytmi v areáli futbalového štadióna. Spoločnosť sa zaviazala zrealizovať, postaviť a skolaudovať byty s infraštruktúrou do 31. 8. 2017 a následne predať bytový dom a pozemky mestu. Mesto sa zaviazalo v prípade splnenia všetkých podmienok kúpiť skolaudovaný bytový dom za 2,59 milióna eur. Mesto byty kúpi iba ak získa finančné prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). V prípade, že v lehote do 31. 1. 2018 nedôjde k uzatvoreniu riadnej kúpnej zmluvy, môže spoločnosť vyzvať mesto na uzatvorenie kúpnej zmluvy, ktorej predmetom bude prevod vlastníckeho práva k časti pozemku nachádzajúceho sa pod bytovými domami za kúpnu cenu, ktorá bude určená na základe osobitného znaleckého posudku.      

Poslanci tiež schválili obdobné memorandum so spoločnosťou MIPA Invest, ktorá realizuje výstavbu bytového domu so 42 bytovými jednotkami v Strojárenskej štvrti. V prípade úspešného získania financií zo ŠFRB by mesto malo kúpiť skolaudovaný bytový dom za takmer 2,2 milióna eur.      

„Poslanci sa rozhodli, že podporia podpis oboch memoránd, ktoré mesto zatiaľ k ničomu nezaväzujú. Prisľúbili sme len to, že podáme žiadosť na Štátny fond rozvoja bývania a v prípade, ak budeme úspešní, tak bytovky takýmto spôsobom prefinancujeme. Ak by to nevyšlo, pôjde naďalej o súkromnú investíciu spoločností, ktoré si byty predajú vo vlastnej réžii,“ vysvetlil primátor Považskej Bystrice Karol Janas.       

Mesto Považská Bystrica obom stavebníkom vydalo stavebné povolenia na výstavbu dvoj- a trojizbových bytov. „Chcem ubezpečiť a zároveň upokojiť verejnosť, že v prípade všetkých troch bytoviek vznikajú byty strednej a vyššej kategórie. V žiadnom prípade nepôjde o sociálne malometrážne byty. Strojárenská časť už v minulosti trpela práve kvôli takýmto obyvateľom, ktorí tu zvyšovali kriminalitu a znepríjemňovali život ostatným občanom. V žiadnom prípade neplánujeme a ani sme neschválili výstavbu malometrážnych bytov, do ktorých by sme mali nasťahovať takéto osoby. Už v minulosti opakovane niekto mestom šíril takéto fámy, nikdy pritom nešlo a pravdivé informácie,“ zdôraznil Janas.      

Prideľovanie mestských nájomných bytov v Považskej Bystrici upravuje všeobecne záväzné nariadenie. Jeho účelom je stanovenie podmienok a postupu pri ich prideľovaní, užívaní a opakovanom nájme. Žiadatelia musia splniť viacero podmienok, pričom ich žiadosť schvaľuje bytová komisia na základe určených kritérií. Uchádzači o mestský nájomný byt nesmú zabúdať na to, že žiadosť je potrebné každý rok obnovovať, inak bude z evidencie vyradená.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2016
Mestskí poslanci schválili zákon roka, ráta s úverom na Dom kultúry
Vyrovnaný, ambiciózny čo do rozvoja mesta a orientovaný na získanie zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, taký je zákon roka mesta Banská Bystrica na rok 2017, ktorý 13. decembra jednomyseľne schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
21.12.2017
Mesto vymenilo odpadové koše a lavičky za takmer 22 000 eur
Mesto Považská Bystrica vymenilo staré odpadové koše a lavičky v centre i v mestských častiach. Celkovo nahradilo 25 betónových odpadových košov a 80 lavičiek, na ďalších asi 200 lavičkách po celom meste vymieňajú drevené výplne.
viac
07.02.2018
Mesto postavilo 24 nových nájomných bytov
Vo Vrábľoch v okrese Nitra pribudla v závere minulého roka nová nájomná bytovka na sídlisku Žitava. Z celkového počtu 24 bytov je deväť jednoizbových, 12 dvojizbových a tri trojizbové. Celkové náklady na výstavbu dosiahli 992 970-tis. eur.
viac
08.04.2020
Radnica investuje 350 000 eur do rekonštrukcie hasičských zbrojníc
Mesto Považská Bystrica investuje v tomto roku 350 000 eur do rekonštrukcií a výstavby šiestich hasičských zbrojníc. Radnica získala 180 000 eur ako dotáciu z ministerstva vnútra, ďalších 170 000 eur investuje z vlastných zdrojov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %