Pondelok 18.11.2019
Dnes má meniny 
Eugen
°C
12.09.2019 10:25

ZMOS upozorňuje, že na novelu zákona doplatia občania


ZMOS - logo


Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s očakávaným dnešným prerokovaním poslaneckej novely zákona o dani z príjmov apeluje na poslankyne a poslancov národnej rady, aby nepodporili zmeny, ktoré vo svojej podstate ublížia mestám, obciam a ich obyvateľom.


Združenie miest a obcí v tejto súvislosti pripomína, že od momentu prezentácie tohto legislatívneho návrhu aktívne komunikovalo a informovalo členov parlamentu, ale aj Radu pre rozpočtovú zodpovednosť o všetkých rizikách, ktoré prinesie táto novela zákona vrátane negatívnych dopadov vyplývajúcich z úbytku príjmov miest a obcí.

V marci 2019 sme urobili finančný  odhad viacerých dovtedy prijatých legislatívnych opatrení, ktoré podľa ZMOS vo výdavkovej časti zhoršia hospodárenie samospráv už v roku 2019. Následne sme tieto odhady doplnili o dopady tých prijatých opatrení v priebehu roku 2019, ktoré znížia príjmy a zvýšia výdavky samospráv. S týmto materiálom sme oslovili Radu rozpočtovej zodpovednosti a na rokovaní 6. mája 2019 sme prezentovali naše postoje, ktoré Rada pre rozpočtovú zodpovednosť akceptovala. V záveroch májového snemu ZMOS delegáti, takmer 1 300 starostov a primátorov jednoznačne odmietli návrhy na zvyšovanie odpočítateľnej položky. Pripomíname, že dvakrát bola téma odmietnutia odpočítateľnej položky predmetom rokovania s predsedom vlády SR. A priebežne sme o svojich postojoch informovali aj verejnosť prostredníctvom médií.

Zároveň pripomíname, že v ostatných dňoch sme sa s požiadavkou a detailným predstavením faktov obrátili na poslankyne a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a špeciálne sme tiež oslovili členov parlamentu, ktorí v minulosti, prípadne v aktuálnom období pôsobia v pozícii starostov, primátorov, či predsedov samosprávnych krajov, nakoľko práve z tejto pozície najlepšie poznajú reálny stav v samospráve, tak ako aj riziká a negatívne dopady, ktoré v prípade schválenia novely zákona vytvoria nevyhnutný tlak na obmedzovanie investícií, rozsahu a kvality verejných služieb. Teda toho, čo samosprávy ponúkajú obyvateľom ako konečným užívateľom služieb. Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že navrhovaná novela tým, že zníži príjmy samospráv, obmedzí ich ekonomickú kondíciu a na tento zákon doplatia občania.

Autor: Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.09.2017
Obce budú môcť použiť finančnú náhradu za výrub drevín aj na zelené strechy
Finančnú náhradu za výrub drevín budú môcť obce použiť aj na iné účely ako doteraz. V súčasnosti ich môžu minúť iba na zaplatenie nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na ich území.
viac
04.09.2019
ZMOS požiadal parlament o neschválenie zákona
Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky listom obrátilo na členov parlamentu.
viac
10.09.2019
Predseda ZMOS sa listom obrátil na poslancov parlamentu pôsobiacich v samospráve
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na členov parlamentu, ktorí pôsobili, alebo pôsobia v samospráve. Dôvodom je novela zákona o dani z príjmu a fakt, že na základe svojho pôsobenia v samospráve veľmi dobre vedia, čo sa môže diať.
viac
12.09.2019
Zástupcovia miest, obcí a samosprávnych krajov protestovali proti návrhu zákona
Výzvu na neschválenie návrhu zákona o zvyšovaní nezdaniteľného základu dane z príjmov podpísalo 162 starostov a primátorov z Banskobystrického samosprávneho kraja. Banskobystrický župan Ján Lunter ju spolu s predstaviteľmi SK8 a ÚMS dnes odovzdal do podateľne Národnej rady SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %