Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
26.11.2019 08:50

ZMOS skúma viaceré aspekty verejného osvetlenia v mestách a obciach


Ilustračná snímka, zdroj: ecologic.sk


Združenie miest a obcí Slovenska začína s ďalším prieskumom. Aktuálny sa sústredil na postoje primátorov a starostov k verejnému osvetleniu a bezpečnosti priechodov pre chodcov.


Verejné osvetlenie nemá iba estetickú úlohu ale viaceré ďalšie funkcie, ktoré sa ukazujú ako mimoriadne prínosné z hľadiska ochrany zdravia, majetku a tiež prevencie v rámci kriminality. Technologický vývoj ukazuje, že s verejným osvetlením je vhodné spájať ďalšie funkcionality, ktoré sú pridanou hodnotou zabezpečovania tejto verejnoprospešnej činnosti zabezpečovanej aj financovanej mestami a obcami.

V prieskume budeme okrem iného skúmať technický stav verejného osvetlenia, využívanie stĺpov verejného osvetlenia na ďalšie funkcionality, riešenie možného obmedzovania obyvateľov nočným svetlom z pouličných lámp svietiacich do obytných priestorov. Tiež nás bude zaujímať dĺžia svietenia verejného osvetlenia a jeho nastavovanie podľa intenzity vrátane zapínania a vypínania osvetlenia. V prieskume budeme skúmať aj to, či mestá a obce majú osvetlenie, ktoré mení intenzitu svetla v závislosti od pohybu obyvateľov a vozidiel. Sústredíme sa aj na to, aký vplyv má podľa názoru primátorov a starostov pouličné osvetlenie na bezpečnosť v uliciach, vrátane aspektov verejného osvetlenia na bezpečnosť chodcov na priechodov pre chodcov.

Prieskum začal 25. novembra 2019 a potrvá do 10. januára 2020 na reprezentatívnej vzorke 600 respondentov s prihliadnutím na zastúpenie v rámci jednotlivých veľkostných kategórií. Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Autor: Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.07.2018
Východiská pre ďalší rozvoj miest a obcí treba hľadať v spolupráci
Vnímať mestá a obce cez volebné obdobie a hranice chotára je nepostačujúce. Na konci dňa to nemusí nikomu pomôcť. Hlavne, keď požadujeme rozvoj namiesto prežívania. Preto sa treba sústrediť na oblasti, v ktorých môžu samosprávy spolupracovať, lebo spoločne sa im môže dariť viac
viac
24.07.2018
ÚVO ponúklo pomoc starostom pri obstarávaní odstránenia škôd po povodniach
Úrad verejného obstarávania (ÚVO) ponúka právnu pomoc starostom a primátorom obcí, ktoré minulý týždeň zasiahli povodne. Tí budú zodpovední za odstraňovanie škôd a obnovenie funkčnosti obecného alebo mestského majetku.
viac
17.01.2020
ZMOS si posvietil na verejne osvetlenie
Združenie miest a obcí Slovenska na prelome rokov skúmalo problematiku verejného osvetlenia v mestách a obciach. V prieskume odpovedalo 518 primátorov a starostov reprezentujúcich všetky veľkostné kategórie obcí.
viac
21.01.2020
Stĺpy verejného osvetlenia majú rôzne využitie
Združenie miest a obcí Slovenska koncom roka skúmalo problematiku verejného osvetlenia v mestách a obciach. Z prieskumu je zrejmé, aké rôzne využitie majú stĺpy verejného osvetlenia okrem zabezpečovania nočného svietenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %