Nedeľa 13.06.2021
Dnes má meniny 
Anton
°C
08.06.2021 04:00

ZMOS predstavilo spoluprácu obcí v zdravotníctve a sociálnych službách


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) predstavilo v utorok v kysuckej Ochodnici príklady dobrej praxe v medziobecnej spolupráci v zdravotníctve a sociálnych službách.


Podľa predsedu ZMOS Branislava Trégera zabezpečuje obec Ochodnica bezplatnú prepravu obyvateľov k lekárovi v Kysuckom Lieskovci. Zariadenie sociálnych služieb v Rohožníku pomáha seniorom aj zo susedných obcí a v Modre úspešne funguje komunitná špajza s potravinami pre ľudí v núdzi.

„Medziobecná spolupráca spája a rozširuje možnosti samospráv vzájomným získavaním skúseností. Ukazuje sa, že obojstranná podpora a zdieľanie spoločných úspechov a problémov sa mimoriadne osvedčujú pri zdolávaní aktuálnych ťažkostí. Každú z týchto aktivít vnímame ako užitočnú, udržateľnú a hlavne inšpiratívnu,” skonštatoval Tréger.

Starosta Ochodnice Radoslav Ďuroška uviedol, že obec zabezpečuje bezplatnú prepravu na lekárske vyšetrenia do ambulancie v Kysuckom Lieskovci trikrát do týždňa vlastným vozidlom. „Pre efektívne vybavenie bez zbytočného čakania fungujú prednostné vyšetrenia pacientov z Ochodnice. Je to dobrá vec pre starších ľudí, lebo ich pozbierame po stanovištiach v obci a odvezieme. Počas pandémie sme im doviezli domov aj predpísané lieky,” doplnil Ďuroška.

V Rohožníku odkúpila obec od Inštitútu sestier kapucínok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho budovu niekdajšej základnej školy. „V objekte teraz máme zariadenie opatrovateľskej služby a zariadenie pre seniorov, v ktorých je spolu 30 ľudí. Celé sme to financovali z vlastného rozpočtu, lebo sme obec z Bratislavského samosprávneho kraja a nie sú pre nás prístupné eurofondy. Prvotná investícia bola cez 500 000 eur, celkovo nás to stálo viac ako jeden milión eur. Službu poskytujeme aj pre ľudí z iných obcí, ľuďom z našej obce prispievame v rámci sociálneho programu sumou vo výške 75 eur mesačne,” informoval starosta Peter Švaral.

Projekt Komunitná špajza v Modre je zameraný na pomoc ľuďom v núdzi. „Miestny úrad cielene vytypuje tých, ktorí majú na potravinovú pomoc nárok. Následne im posledný deň v mesiaci anonymne odovzdajú potraviny v presne určených časoch. Pri získavaní pomoci pomáhajú jednotlivci, občianske združenia i obchodné reťazce a mesto Modra poskytlo priestory v Mestskom centre sociálnych služieb,” dodal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.11.2018
ZMOS: Príklady dobrej praxe môžu byť inšpiráciou pre ďalšie samosprávy
Obec Muráň s aktivitou týkajúcou sa obnovy pečenia tradičných muránskych buchiet, bratislavská miestna časť Petržalka s dlhoročnou tradíciou podpory zveľaďovania predzáhradiek pri panelákoch, či multimediálna optická sieť mikroregiónu Horné Kysuce.
viac
16.11.2019
Ďalšie príklady dobrej praxe sú z Levoče, Zvolena a Raslavíc
Združenie miest a obcí Slovenska aj koncom jesene pokračuje s predstavovaním príkladov dobrej praxe. Tento krát sa sústredíme na výnimočnosť z Levoče, jedinečnosť Zvolena a inšpiráciu, ktorú ponúkajú Raslavice.
viac
09.01.2020
ZMOS absolvovalo rok podujatí v regiónoch
Koniec a začiatok roka sa zvyčajne spája s bilanciou. Je to ideálne obdobie na objektívne hodnotenie rozhodnutí či aktivít.
viac
29.09.2020
Ďalšie príklady dobrej praxe sú zo Žiliny, Buzitky a Veliat
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s predstavovaním príkladov dobrej praxe. Tentokrát sa sústredilo na sociálnu ekonomiku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.60 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %