Združenie miest a obcí Slovenska - logo
ZMOS so vstupom do roku 2020 začne s analýzou alternatívneho financovania municipálneho rozvoja. Sústredí sa na výhody aj riziká finančných nástrojov, ktoré môžu samosprávy využiť mimo vlastných finančných zdrojov a Európskych štrukturálnych a investičných fondov na investičnú služieb a činností.
Od otázky ku konkrétnym odpovediam
Pripravovaná analýza bude komplexnou odpoveďou na otázku: Sú alternatívne formy financovania municipálneho rozvoja pomoc pre mestá a obce? Pri jej formulovaní sme vychádzali zo skutočnosti, že mestá a obce nedisponujú žiadnym podobným dokumentom, v ktorom sú zosumarizované funkcie rozpočtu a ich napĺňanie v podmienkach miest a obcí. Financovanie samospráv sa pritom orientuje hlavne na zavedené vnútorné a vonkajšie finančné zdroje, ale samospráva musí reagovať aj na prichádzajúce trendy v rámci možností iných finančných mechanizmov. Ak v tejto súvislosti akceptujeme fakt, že súčasné programové obdobie je ohraničené obdobím 2014 – 2020, očakávané výsledky výrazne prispejú k lepšej orientácii samospráv vo vybraných alternatívach finančných zdrojov a to hlavne s dôrazom na výhody a riziká, čo prispeje k udržateľnému financovaniu municipálneho rozvoja a k finančnej stabilite miest a obcí.
Zrozumiteľný obsah
Analýza sa sústredí na vstup do problematiky financovania samospráv z vonkajších finančných zdrojov. Zároveň sa bude venovať vymedzeniu problematiky úverov, vymedzeniu problematiky PPP, vymedzeniu problematiky komunálnych dlhopisov a vymedzeniu financovania z úspor. V každej tejto časti sa pritom sústredíme na výhody aj riziká. Okrem toho bude obsahovať aj dopady financovania municipálneho rozvoja na majetok obcí, odporúčania k alternatívnemu financovaniu municipálneho rozvoja. Tiež bude pojednávať o rozpočte ako hlavnom nástroji riadenia miest a obcí, procesoch tvorby, monitorovania a vyhodnocovania rozpočtu z hľadiska predvídateľnosti rozpočtovania, úlohách a cieľoch programového rozpočtu a participatívneho rozpočtu.
Užitočné ciele
Cieľom analýzy, ktorej sa tím expertov bude venovať najbližších šesť mesiacov bude podpora prístupných a udržateľných foriem získavania vonkajších finančných zdrojov pre ekonomicky, hospodársky a sociálne zodpovedný rozvoj municipálnych aktivít. Prínos aktivity vidíme aj pre tvorbu kvalitných a transparentných rozpočtov miest a obcí vrátane skvalitňovania procesného riadenia spolupráce v oblasti sociálneho dialógu.
Očakávania spojené s analýzou
Od pripravovanej analýzy tiež očakávame vymedzenie financovania samosprávy z hľadiska platnej legislatívy, vstup do problematiky alternatívnych finančných zdrojov, zlučiteľnosť vybraných finančných nástrojov s fiškálnou politikou, ale aj odporúčania k možnostiam využitia a aplikácie vybraných vonkajších finančných možností a zdokonaľovanie procesu tvorby rozpočtu v podmienkach miest a obcí ako súčasť rozpočtu verejnej správy.
Združenie miest a obcí Slovenska bude túto analýzu realizovať cez národný projekt Podpora kvality sociálneho dialógu vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.