Ilustračná snímka: (tasr).
Zapojenie starostov a primátorov do úsilia zvýšiť kvalitu ovzdušia môže znížiť emisie škodlivých látok na Slovensku. Uviedli to z ministerstva životného prostredia, reagovali tak na pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k návrhu zákona o ochrane ovzdušia.
Envirorezort upozorňuje, že zlá kvalita ovzdušia na Slovensku je dlhodobým problémom, SR preto aktuálne čelí žalobe, ktorú na Európsky súdny dvor podala Európska komisia. "Veríme, že zamorené ovzdušie v našich sídlach trápi aj starostov a ZMOS," podotklo ministerstvo.
Rezort preto pripravil návrh nového zákona o ovzduší, ktorý má priniesť zmeny na ochranu ovzdušia pred znečisťovaním. Návrh sa zameriava aj na kontrolu malých spaľovacích zariadení na tuhé a kvapalné palivá, ktoré sú podľa ministerstva najväčším prispievateľom k zhoršenej kvalite ovzdušia v dýchacej zóne (do dvoch metrov od povrchu). Poskytnúť má aj účinné nástroje na riešenie znečisteného ovzdušia pre spaľovanie nevhodných palív a odpadov.
"Samosprávy poznajú najlepšie miestne pomery a sú najbližšie k ľuďom. K tým, ktorí znečisťujú ovzdušie, aj k občanom postihnutým znečistením ovzdušia," uviedol envirorezort. Deklaruje, že výsledný text bude výsledkom dialógu so samosprávami v rámci pripomienkovania zákona.
Návrh nového zákona o ochrane ovzdušia bol do piatka (8. 4.) v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Svoje pripomienky vznieslo aj ZMOS. Ministerstvo už začalo vyhodnocovať všetky vznesené pripomienky, vrátane pripomienok združenia miest a obcí. "Následne budú rozporové konania, kde sa bude diskutovať a hľadať kompromisné riešenie," podotkol rezort.
ZMOS vznieslo pripomienky k tomu, že návrh zákona počíta s presunom kompetencií na samosprávy, avšak bez zabezpečenia peňazí. Taktiež aj k tomu, že mestá a obce budú vstupovať do obydlí, prípadne budú kontrolovať malé spaľovacie zariadenia.