Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
11.04.2022 09:30

ZMOS uplatnilo zásadné pripomienky k návrhu zákona o ochrane ovzdušia


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovalo ministerstvu životného prostredia zásadné pripomienky k návrhu zákona o ochrane ovzdušia.


Návrh podľa združenia totiž počíta s presunom kompetencií na samosprávy a taktiež s tým, že mestá a obce budú vstupovať do obydlí, prípadne budú kontrolovať malé spaľovacie zariadenia. Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Združenie odmieta nové povinnosti bez zabezpečenia peňazí. Ako ďalej tvrdí, envirorezort nesprávne uvádza, že obciam nebudú pridávané nové kompetencie, ale iba nástroj pri riadení kvality ovzdušia, a príde tak iba k výmene kompetencií. "Obciam sa neznižuje počet kompetencií, ale práve naopak, ich počet sa návrhom zákona o ochrane ovzdušia navyšuje," uviedol Kaliňák.

ZMOS žiada vypustiť návrh, aby obec pri prenesenom výkone štátnej správy zabezpečovala kontrolu malých spaľovacích zariadení na tuhé palivo a kvapalné palivo. Myslí si totiž, že poverená takouto kontrolou by mala byť Slovenská inšpekcia životného prostredia. Mestá a obce podľa ZMOS totiž nedisponujú dostatočným kvalifikovaným personálom v oblasti ochrany ovzdušia.

Námietky má aj k návrhu vo vzťahu k orgánu dozoru a jeho vstupu do obydlí. Do nich však je podľa zástupcov miest a obcí oprávnená vstupovať iba inšpekcia, a to iba v prípade, že ide o následnú kontrolu. "Obec nemôže vykonať kontrolu na mieste, nakoľko nie je oprávnená vstupovať do obydlia," podotkol Kaliňák.

ZMOS odmieta taktiež zabezpečenie financovania, respektíve verejného obstarávania, pravidelných technických kontrol kotlov na tuhé palivá samosprávami. Novú povinnosť v zákone o ovzduší považuje za duplicitnú a myslí si, že kontrolovať by to mali osoby, ktoré poznajú technológiu daného spaľovacieho zariadenia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2020
ZMOS adresovalo osem zásadných pripomienok rezortu životného prostredia
Združenie miest a obcí Slovenska adresovalo rezortu životného prostredia osem zásadných pripomienok, ktorými reagovalo na návrh vyhlášky, ktorá súvisí so zákonom o ochrane prírody a krajiny.
viac
07.01.2021
Sedem zásadných pripomienok ZMOS k VO
Združenie miest a obcí Slovenska tesne pred koncom roka uplatnilo v rámci medzirezortného konania sedem zásadných pripomienok k návrhu zákona o verejnom obstarávaní. Návrh zákona predložil do medzirezortného pripomienkového konania Úrad podpredsedu vlády SR.
viac
31.05.2021
ZMOS uplatnil 7 zásadných pripomienok k poslaneckej novele školského zákona
Združenie miest a obcí Slovenska uplatnilo 7 zásadných pripomienok k poslaneckej novele školského zákona. Vzhľadom na zásadné nedostatky žiada stiahnutie tohto návrhu.
viac
14.04.2022
Zapojenie samosprávy do zvýšenia kvality ovzdušia môže znížiť emisie
Zapojenie starostov a primátorov do úsilia zvýšiť kvalitu ovzdušia môže znížiť emisie škodlivých látok na Slovensku. Uviedli to z ministerstva životného prostredia, reagovali tak na pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k návrhu zákona o ochrane ovzdušia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %