Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
08.09.2016 07:30

Z príspevku od vlády začne Kežmarok s výstavbou študentského kempusu


Pohľad na Kežmarok.


Ešte počas februárového výjazdového zasadnutia vlády SR pridelili okresu Kežmarok 4 600 000 eur na obdobie piatich rokov na aktivity akčného plánu, ktorého cieľom je znížiť nezamestnanosť.


Primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák uviedol, že pre rok 2016 je určený finančný balík vo výške takmer dva milióny eur. Z tejto sumy sa začne realizovať prvá fáza študentského kempusu a vybudovanie Centra projektovej podpory.      

V študentskom kempuse budú umiestnené stredné školy a pôjde o tzv. študentské mestečko. "Ďalšie peniaze z dvojmiliónového balíka sú určené aj na vybudovanie Centra projektovej podpory," uviedol kežmarský primátor. To vznikne ako nové oddelenie mestského úradu. Budú sa v ňom stretávať ľudia so záujmom o projekty, nájdete tu priestor na organizovanie seminárov, školení a podobných aktivít. V centre nájdu poradenstvo podnikatelia či mladí a začínajúci farmári.      

Zákon z 11. novembra 2015 o podpore najmenej rozvinutých okresov umožňuje vláde SR podporiť znevýhodnené okresy. Kežmarok patrí medzi tie s vysokou mierou nezamestnanosti, preto sa ho výhody týkajú. "V tomto roku sme už získali z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nenávratnú dotáciu vyššiu o 10 percent na odkúpenie novej bytovky na Weilburskej ulici, zvyšok pôjde zo Štátneho fondu pre rozvoj bývania. Pre ľudí to znamená, že budú mať nižšie nájomné. Aj to je jedna z vecí, ktoré sa snažíme pre Kežmarčanov urobiť," informoval Ferenčák.      

Okrem 4 600 000 eur na aktivity akčného plánu vláda pridelila okresu Kežmarok aj ďalšie dotácie. Uvoľnila milión eur na výstavbu zimného štadióna, mesto Spišská Belá získalo na výstavbu športovej haly 300 000 eur a príspevky dostali aj ďalšie obce na konkrétne účely so stanoveným termínom plnenia. "Ak sa peniaze nestihnú investovať na daný účel, musia ich obce a mestá vrátiť," vysvetlil kežmarský primátor. Podľa jeho ďalších slov musí byť zimný štadión postavený do konca roka 2017, čo je podmienkou na využitie príspevku. Mesto plánuje zainvestovať ďalších zhruba 980 000 eur z vlastného rozpočtu, výslednú sumu však určí až samotný projekt. "Predpokladám, že na jar 2017 by sme mohli mať obstarávateľa a zhruba na jeseň by sme štadión už otvorili," uzavrel Ferenčák.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2016
Samospráva Fiľakova získa vďaka akčnému plánu pre okres Lučenec 950 000 eur
Dokopy 950 000 eur na rôzne rozvojové projekty získa samospráva mesta Fiľakovo vďaka Akčnému plánu rozvoja okresu Lučenec, ktorý schválila vláda na svojom výjazdovom zasadnutí v Lučenci.
viac
22.09.2016
Prešov sa rozhodol pristúpiť k iniciatíve Dohovor primátorov a starostov
Znižovanie energetickej náročnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov a podpora inovácií v tejto oblasti sú hlavné piliere iniciatívy Dohovoru primátorov a starostov, ku ktorej sa rozhodlo pristúpiť aj mesto Prešov.
viac
06.12.2017
Po roku bude vláda opäť zasadať v Revúcej
Vládny kabinet sa po roku vracia do Revúcej. Dnes (6. 12.) tam bude mať opäť svoje výjazdové rokovanie. Ministri majú na programe doplnenie akčného plánu pre jeden z najmenej rozvinutých okresov Slovenska. Ako z neho vyplýva, pre región by mala vláda zo svojej rezervy vyčleniť milión eur.
viac
16.10.2020
Projekty samospráv na zmiernenie dopadov pandémie sú už vyhodnotené
Rezort informatizácie, regionálneho rozvoja a inovácií vyhodnotil výzvu za viac ako 1,1 milióna eur, prostredníctvom ktorej rezort podporil 50 projektov samospráv na zmiernenie dopadov pandémie na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %