Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
09.03.2020 12:20

Z nevyužívanej budovy bývalej školy spravia zariadenie pre seniorov


Na snímke je budova bývalej základnej školy, z ktorej vznikne zariadenie pre seniorov. Snímka zdroj: (tasr).


V obci Píla v okrese Žarnovica sa rozhodli nájsť nové využitie pre nevyužívanú budovu bývalej základnej školy. Vďaka dotácii z objektu spravia zariadenie sociálnych služieb pre seniorov.


Starosta Eugen Čižmárik priblížil, že základná škola bola v obci zrušená v roku 2008. Odvtedy budovu využívali len príležitostne na rôzne podujatia organizované obcou. Keďže budova chátra, obec sa rozhodla zapojiť do výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu s projektom jej prestavby na sociálne zariadenie.

Samospráva bola úspešná a získala na tento účel dotáciu vo výške takmer 502 000 eur. Tieto prostriedky sú určené na rekonštrukciu budovy, zníženie jej energetickej náročnosti a tiež obstaranie interného vybavenia. Projekt bude obec spolufinancovať vlastnými zdrojmi vo výške približne 26 400 eur.

V objekte vznikne podľa starostu penziónový spôsob bývania pre seniorov, ktorí nie sú odkázaní na pomoc, ale sú sebestační. Bude tu šesť bytových jednotiek s 12 lôžkami.

Jednou z aktivít, ktoré v budove pravidelne od zániku školy organizovali, boli workshopy pre deti pod vedením Ferdinanda Chrenka, ktorý je zástupcom starostu obce a zároveň pedagógom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Workshopy a aktivity s nimi súvisiace by chceli po rekonštrukcii bývalej školy premiestniť do budovy bývalého hostinca, ktorý je spojený s kultúrnym domom. Práve z tohto objektu chcú spraviť nový "kultúrny stánok" obce. Čižmárik priblížil, že na jeho rekonštrukciu získala obec z Pôdohospodárskej platobnej agentúry 147 000 eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2020
Zrekonštruovaná škôlka Na Hôrke získala aj inovatívne hracie prvky
Investícia stála 246 582 eur, mesto sa na tejto sume podieľalo päť percentnou účasťou.
viac
14.12.2020
Kyjatické hračky by sa mohli znova vyrábať priamo v Kyjaticiach
V obci Kyjatice v Rimavskosobotskom okrese by mohla byť obnovená výroba tradičných drevených kyjatických hračiek, ktorá tam zanikla pred niekoľkými desaťročiami.
viac
15.01.2021
Židovská škola bude po rekonštrukcii centrom pre vzdelávanie a kultúru
Mesto Levice zrekonštruuje národnú kultúrnu pamiatku - bývalú židovskú školu v centre mesta. Financie na rekonštrukciu získala samospráva z nórskych fondov, informoval o tom primátor Ján Krtík.
viac
06.07.2021
Mesto Liptovský Hrádok získalo na rekonštrukciu školy 24 791 eur
Sumu 24 791 eur získalo mesto Liptovský Hrádok pre Základnú školu s materskou školou J. D. Matejovie v rámci výzvy „Modernejšia škola".
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %