Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
14.02.2023 04:15

Z kontajnerov do papierne v Taliansku


Ilustračná snímka.


Ešte na jar minulého roka spustilo mesto Trnava tzv. Komunálny materiálový kruh (KMK), jeden z prvých tohto druhu na Slovensku.


Nápojové kartóny, ktoré tam ľudia vytriedia, putujú na recykláciu priamo papierne Lucart v Taliansku, kde sa z nich stanú hygienické papierové výrobky, ktoré sa vrátia naspäť do mesta.

V rámci Komunálneho materiálového kruhu Trnava sa zbierajú nápojové kartóny so zámerom recyklovať ich na hygienické papierové výrobky, ktoré sa používajú vo verejných inštitúciách a organizáciách v tej istej komunite, kde sa zbiera použitý nápojový kartón. “To znamená, že občania a verejné inštitúcie zabezpečujú surovinu pre nové výrobky v tej istej obci (komunite), v ktorej boli zozbierané. Preto je projekt sprevádzaný leitmotívom: Na výrobu papiera nie je potrebné rúbať stromy, stačí separovať a recyklovať nápojové kartóny,” uviedla Ivona Urbanová, národná koordinátorka KMK Slovensko.

Kľúčovou je pri projekte spolupráca

Ako uviedla Urbanová, podstatou projektu je spolupráca partnerov v danej obci, v tomto prípade je to okrem mesta aj komunálna odpadová spoločnosť FCC Trnava, ktorá zbiera separované obaly zo žltých kontajnerov a triedi ich na svojej triediacej linke, lisuje do obalov a odvezie do recyklačného závodu v Taliansku. Taktiež aj Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK, ktorá zabezpečuje proces po legislatívnej stránke a zároveň vzdeláva občanov. “Okrem zabezpečenia legislatívnej správnosti procesu vzdelávame občanov všetkých vekových kategórií o dôležitosti triedenia a rozširujeme ich povedomie o možnostiach recyklácie vytriedených surovín,” vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. “Komunálny materiálový kruh je výborný projekt nielen v tom, že sa odpadu dáva druhá šanca, ale navyše sa k ľuďom, ktorí ho vyzbierali, dostane konkrétny zrecyklovaný produkt,” doplnila Kretter. Záverečným článkom v tomto procese je distribučná spoločnosť, ktorá vyzdvihne nové recyklované výrobky od výrobcu papiera a doručí ich verejným inštitúciám v miestnej komunite zapojenej do KMK (školy, materské školy, knižnice, športové objekty, obce, iné verejné inštitúcie). “Materiálový kruh je uzavretý, keď občania, zamestnanci alebo návštevníci používajú tieto produkty,” dodala Urbanová.

Hygienický a neprifarbovaný papier

Nápojové kartóny, ktoré triedia domácnosti aj inštitúcie v Trnave, zrecyklujú priamo v Lucarte. Získaná celulóza slúži na výrobu hygienického papiera – vreckoviek, servítok, toaletného papiera a ďalších produktov. Recyklovaný výrobok, ktorý sa vráti do mesta je certifikovaný hygienický papier. “Je vyrobený z recyklovanej celulózovej zložky tetrapakov a je výbornej kvality, čo dokazujú mnohé certifikáty, najmä environmentálna značka EcoLabel, FSC recycled. Je dermatologicky testovaný pre kontakt s pokožkou aj s potravinami, pre použitie v zdravotníctve, gastro sektore a je úplne bezpečný aj pre najmenších. Typická béžová farba papiera vzniká tým, že sa výrobky nebielia ani neprifarbujú, ale zachováva sa prirodzená farba čistých celulózových vlákien,” vysvetlila Urbanová.

Inšpiráciu našli v Slovinsku

Inšpiráciou pre naštartovanie projektu v Trnave bolo podľa Ivony Urbanovej slovinské mesto Novo Mesto, ktoré je partnerským mestom Trnavy a kde sa projekt KMK začal už v roku 2016. “Doteraz sa materiálový kruh v slovinskom Novom Meste rozvíjal tak úspešne, že sa na ňom podieľa takmer 90 % verejných inštitúcií,” priblížila koordinátorka projektu. Ako ďalej uviedla, potenciál KMK je veľký a jeho hlavnou výhodou je možnosť zaviesť ho v ktoromkoľvek meste alebo obci s organizovaným systémom zberu odpadu. Je prospešný nielen pre životné prostredie, ale prináša aj finančné úspory. “Skúsenosti zo Slovinska navyše ukazujú, že KMK rozvíja najlepšie mestá, v ktorých ho samospráva aktívne podporuje. Koncept KMK je v súlade s Národnou stratégiou environmentálnej politiky vlády SR do roku 2030, ako aj rezortnou Koncepciou environmentálnej výchovy, výchovy a osvety do roku 2025,” uzavrela Urbanová s tým, že po necelom roku od štartu sú spustené 3 projekty (Trnava, Senec a Malacky) a rozpracované mnohé ďalšie. KMK projekty sú riadené a koordinované spoločnosťou Circular Shield.

 

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
05.03.2018
Recyklácia plastov v EÚ je odklad problému, zmeny musia byť v ich výrobe
Najväčším problémom pri spracovaní odpadu sú plasty. Tie predstavujú približne 14-15 % odpadu v 100 kilogramoch zmesového odpadu, ktorý sa končí na skládke. EÚ prijala prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty, ktorá reaguje aj na obmedzenie dovozu plastov zo strany Číny.
viac
05.06.2020
Koronavírus zasiahol aj do recyklácie plastov
Odborníci odhadujú, že éra dnešných plastov z ropy sa skončí do dvadsiatich rokov. V každom prípade Európu v najbližšom období čaká zvládnutie problémov s financovaním ich súčasnej recyklácie.
viac
05.02.2024
Recyklácia textilu a výroba ľadviniek v Sliači pokračujú aj v novom roku
Občianske združenie Ši a nechaj šiť pokračuje so svojou činnosťou aj v novom roku. Tvorbou aktivistov zo Sliača vo Zvolenskom okrese sú kožené ľadvinky, okrem toho chcú však aj naďalej organizovať swap oblečenia. Pre TASR to za združenie uviedla Lenka Slavkovská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %