Ilustračný výrez plagátu - pozvánka
Vedeli ste, že obyvatelia Vlkolínca mali byť v 50. rokoch minulého storočia presťahovaní na okraj Ružomberka? Tým by zanikol ráz živej osady, ktorý dáva Vlkolíncu punc jedinečnosti.
Našťastie sa to nestalo a možno aj vďaka tomu dnes Vlkolínec oslavuje štvrťstoročie zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco.
Významné výročie je dôvodom na poohliadnutie sa za minulosťou, ale aj pripomenutie si míľnikov a udalostí, ktoré živý organizmus formovali. Práve tieto dôvody viedli organizátorov k príprave výstavy, ktorá zohľadní mnohé aspekty života a diania v krásnom a jedinečnom Vlkolínci.
Základnou myšlienkou bolo, aby ju videlo čo najviac ľudí. Jedná sa o putovnú výstavu. Informačné panely o osade umiestnime dňa 4.júna 2018 vo vestibule Žilinského samosprávneho kraja, kde bude o 16,00 hod. uvedeného dňa slávnostná vernisáž a otvorenie výstavy. Výstava už videli návštevníci v Bardejove, v Levoči a v Banskej Štiavnici. Zvyšnú časť roka si ju môžu záujemcovia pozrieť v Ružomberku, Poprade, Liptovskom Mikuláši a v Bratislave. V rámci každého mesta pripravujeme malú vernisáž s občerstvením.
Na dvanástich mobilných paneloch sa dozviete o histórii, súčasnosti Vlkolínca, o jeho architektúre a o obnove objektov. Nebudú chýbať panely na tému príroda, škola, kostol, ovčiarstvo, poľnohospodárstvo či Slovenské národné povstanie. Vlkolínec bol do Zoznamu Unesco zapísaný v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Vlkolínec je mestskou časťou Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Najstaršia správa o Vlkolínci pochádza z roku 1461. Pôvodný názov odvodzujeme od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada. V osade sa vďaka jej odľahlosti uchoval vzácny urbanistický komplex budov, ktorý každoročne obdivujú desiatky tisíc návštevníkov. V súčasnosti žije v osade do 20 stálych obyvateľov.