Ilustračná snímka, Zdroj: Shutterstock
Počas vianočných sviatkov sa zvyšuje produkcia odpadu, medzi ktorý môžeme zaradiť aj vianočné stromčeky.
Čo s nimi, keď doslúžia? Niektoré, samozrejme, mimo tých umelých, skončia v bioodpade, z niektorých urobia mulč, z ďalších budú nové knižnice a tie, ktoré sa nedostali do domácnosti, môžu skončiť ako potrava pre zvieratá v ZOO. Vo viacerých mestách a obciach začali so zberom vianočných stromčekov a pokračovať budú až do februára.
Pred sviatkami si ľudia vyberajú ten najkrajší vianočný stromček. Čo sa s ním však stane, keď doslúži? Ak ste si nevybrali taký v kvetináči, ktorý si môžete dať do záhrady, tak po skončení sviatkov máte viacero možností. „Ak máte vlastný kompostér, môžete ho narezať na malé časti a hodiť do kompostu. Inak je možné ho zaniesť na zberný dvor alebo v prípade väčších miest na vopred pripravené zberné stojiská. Určite nepatrí naspäť do prírody. Samozrejme, viaceré samosprávy organizujú aj zber stromčekov priamo spred domu,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka OZV ENVI - PAK s tým, že stromček má byť vždy zbavený ozdôb.
So zberom začali už 30. decembra
V Považskej Bystrici začali so zberom použitých vianočných stromčekov už na konci decembra. Ako uviedla hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková, druhý zber bude v utorok 7. januára, ďalšie zbery budú od 13. januára až do 24. februára vždy v pondelok. „Stromčeky musia byť kompletne zbavené ozdôb, vykladať ich treba na viditeľné miesto k nádobám na komunálny odpad vždy najskôr v nedeľu ráno, aby nedochádzalo k nadmernému znečisťovaniu týchto priestorov. Ak obyvatelia termíny nestihnú, tak môžu stromčeky odniesť na zberný dvor v lokalite Zámostie,“ pripomenula. V Partizánskom budú zbierať stromčeky v 14. a 21. januára na vopred určených miestach, ktoré sú zverejnené na webe mesta.
Mulč či nový nábytok
Bratislava už od roku 2020 pripravuje pre svojich obyvateľov zberné drevené ohrádky – tento rok ich je 730 po celom meste. Aj tentoraz sa magistrát, mestské spoločnosti OLO a Komunálny podnik spolu s BUČINA EKO, IKEA a IKEA Industry podieľajú na systematickom zbere a zhodnotení živých vianočných stromčekov. Časť z nich, ktoré sa v ohrádkach vyzbierajú, sa v podobe knižníc opäť vráti mestu a poslúžia sociálne znevýhodneným rodinám, mestskej knižnici, ZOO Bratislava a iným mestským inštitúciám. „Projekt Druhý život stromčekom je pre nás príkladom toho, ako môžeme jednoduchými krokmi ukázať, že aj po sviatkoch môžu vianočné stromčeky zohrávať významnú úlohu a dostať druhý život. Verím, že aj tento rok verejnosť prispeje k udržateľnejším Vianociam tým, že svoje vianočné stromčeky odnesie do pripravených ohrádok. My z nich následne spolu s našimi partnermi vyrobíme naše ikonické knižnice BILLY, ktoré nájdu svoje miesto tam, kde môžu prinášať radosť a byť užitočné,“ uviedla Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava. Niektoré z takto vyzbieraných stromčekov sa počas dvoch Novoročných mulčovačiek premenia na mulč, využiteľný v záhradkách domácností a mestských parkoch.
Do ZOO ich nenoste
Hoci je to pekná a lákavá myšlienka, že by váš stromček mohol byť pochutinou pre zvieratá v ZOO, nie je to tak. Je pravdou, že živé stromčeky môžu byť krmivom pre kozy, jelene, zubry či ťavy. To však platí len v prípade stromčekov, ktoré sa nepredali. Pri všetkej snahe sa môže stať, že nedopatrením ostane na stromčeku nejaká ozdoba alebo háčik a tie môžu zvieratám ublížiť. Viaceré slovenské ZOO preto prijímajú iba stromčeky, ktoré sa nepredali, teda neboli nikdy ozdobené.