Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
27.11.2019 06:05

Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov


Ilustračná snímka, zdroj: lexikon.sk


Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.


Nový dotačný systém schválili župní poslanci na pondelkovom zastupiteľstve. Prinesie viac peňazí do regiónov aj ich efektívnejšie prerozdelenie. Župa chce dotácie zacieliť na podporu vybraných tém. ,,Platí, že aj naďalej budeme podporovať voľnočasové aktivity a podujatia, veľkú časť dotácií však chceme smerovať na podporu vybraných strategických oblastí, ktoré budú mať dlhodobejší účinok na území kraja. Zameriame sa na životné prostredie, zdravotníctvo, vzdelávanie, či regionálny rozvoj,“ povedala županka Erika Jurinová. Ako dodala, tento rok bol takým typom dotácie napríklad program na podporu nových lekárov, vďaka ktorému sa podarilo zastabilizovať šesť nových ambulancií v jednotlivých regiónoch.

Zmena sa týka aj procesu prideľovania jednotlivých dotácií. ,,Doteraz rozhodovali o pridelení dotácií len komisie zložené zo župných poslancov a o časti dotácii som rozhodovala ja ako predsedníčka ŽSK. Po novom budú do posudzovania žiadostí zapojené aj odborné komisie, ktoré budú posudzovať kvalitu projektov a ich dopad v území,“ upresnila županka. Zároveň ostáva, že o časti dotácií bude rozhodovať aj verejnosť. Novinku v podobe participatívneho rozpočtu zaviedla župa ešte vlani, čím umožnila ľuďom v kraji priamo ovplyvniť rozvoj komunít a spolupodieľať sa na rozhodovaní o časti župných peňazí. Tento rok bude pokračovať s menšími zmenami, ktoré vyplynuli zo skúsenosti z pilotného projektu. Pre zjednotenie sa program premenoval na participatívne dotácie a odstránila sa pevná výška pridelenej podpory. Harmonogram určí až výzva.

Dotačný systém bude po novom pozostávať zo štyroch častí. Najviac prostriedkov je alokovaných  pre tematické dotácie a to až 50% z objemu. Projekty v tejto časti budú posudzovať práve odborné komisie na základe hodnotiacich kritérií. Nasledujú regionálne dotácie (25%), ktoré budú výhradne v kompetencii regionálnych komisií zložených z poslancov, participatívne dotácie (15%), kde svojim online hlasovaním rozhodne verejnosť a dotácie predsedníčky ŽSK (10%).

Prvé výzvy pre jednotlivé typy dotácií budú vyhlásené začiatkom roka 2020.

Autor: (ts-ŽSK-Mgr. Martina Remencová, hovorkyňa)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.01.2017
ŽSK podporí kultúru a šport takmer 249 000 eurami
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spustil na začiatku tohto kalendárneho roka nový systém poskytovania dotácií. Záujemcovia sa môžu o financie uchádzať v dvoch programoch, prostredníctvom ktorých ŽSK prerozdelí takmer 249 000 eur.
viac
10.02.2017
Košice vyčlenili viac financií na rozvoj kultúry
V grantovej výzve na podporu rozvoja kultúry pre rok 2017 pripravilo mesto Košice vyššiu čiastku ako po minulé roky – celkovo 250 000 eur.
viac
15.11.2017
Efektívnejšie a lacnejšie cestovanie prinesie integrovaná doprava
Žilinský samosprávny kraj intenzívne pracuje na projekte zavedenia integrovanej dopravy, ktorý počíta so spustením systému v roku 2019 v prvej etape na Kysuciach a Hornom Považí, následne v Turci, Liptove a na Orave.
viac
15.01.2019
Záujemcovia o dotácie na šport majú otvorenú aktuálnu výzvu Úradu vlády SR
Dnes, v utorok 15. januára 2019, vyhlásil Úrad vlády SR Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Podpora rozvoja športu na rok 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %