Piatok 05.06.2020
Dnes má meniny 
Laura
°C
27.11.2019 06:05

Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov


Ilustračná snímka, zdroj: lexikon.sk


Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.


Nový dotačný systém schválili župní poslanci na pondelkovom zastupiteľstve. Prinesie viac peňazí do regiónov aj ich efektívnejšie prerozdelenie. Župa chce dotácie zacieliť na podporu vybraných tém. ,,Platí, že aj naďalej budeme podporovať voľnočasové aktivity a podujatia, veľkú časť dotácií však chceme smerovať na podporu vybraných strategických oblastí, ktoré budú mať dlhodobejší účinok na území kraja. Zameriame sa na životné prostredie, zdravotníctvo, vzdelávanie, či regionálny rozvoj,“ povedala županka Erika Jurinová. Ako dodala, tento rok bol takým typom dotácie napríklad program na podporu nových lekárov, vďaka ktorému sa podarilo zastabilizovať šesť nových ambulancií v jednotlivých regiónoch.

Zmena sa týka aj procesu prideľovania jednotlivých dotácií. ,,Doteraz rozhodovali o pridelení dotácií len komisie zložené zo župných poslancov a o časti dotácii som rozhodovala ja ako predsedníčka ŽSK. Po novom budú do posudzovania žiadostí zapojené aj odborné komisie, ktoré budú posudzovať kvalitu projektov a ich dopad v území,“ upresnila županka. Zároveň ostáva, že o časti dotácií bude rozhodovať aj verejnosť. Novinku v podobe participatívneho rozpočtu zaviedla župa ešte vlani, čím umožnila ľuďom v kraji priamo ovplyvniť rozvoj komunít a spolupodieľať sa na rozhodovaní o časti župných peňazí. Tento rok bude pokračovať s menšími zmenami, ktoré vyplynuli zo skúsenosti z pilotného projektu. Pre zjednotenie sa program premenoval na participatívne dotácie a odstránila sa pevná výška pridelenej podpory. Harmonogram určí až výzva.

Dotačný systém bude po novom pozostávať zo štyroch častí. Najviac prostriedkov je alokovaných  pre tematické dotácie a to až 50% z objemu. Projekty v tejto časti budú posudzovať práve odborné komisie na základe hodnotiacich kritérií. Nasledujú regionálne dotácie (25%), ktoré budú výhradne v kompetencii regionálnych komisií zložených z poslancov, participatívne dotácie (15%), kde svojim online hlasovaním rozhodne verejnosť a dotácie predsedníčky ŽSK (10%).

Prvé výzvy pre jednotlivé typy dotácií budú vyhlásené začiatkom roka 2020.

Autor: (ts-ŽSK-Mgr. Martina Remencová, hovorkyňa)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2017
Župa rozdelila na dotáciách viac ako dva milióny eur
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom XXV. pracovnom zasadnutí 31. marca schválili návrhy na poskytnutie dotácií pre rok 2017 z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
15.11.2017
Efektívnejšie a lacnejšie cestovanie prinesie integrovaná doprava
Žilinský samosprávny kraj intenzívne pracuje na projekte zavedenia integrovanej dopravy, ktorý počíta so spustením systému v roku 2019 v prvej etape na Kysuciach a Hornom Považí, následne v Turci, Liptove a na Orave.
viac
06.02.2020
Župa spustila prihlasovanie žiadostí o dotácie
Žilinská župa v pondelok (3. 2.) oficiálne spustila prihlasovanie žiadostí o dotácie. V tejto fáze prerozdelí viac ako pol milióna eur. Uchádzači môžu svoje žiadosti podať elektronicky.
viac
11.03.2020
Žilinská župa podporí dobré projekty v kraji
Žilinská župa predstavila ďalšiu formu podpory významných projektov v kraji. Ide o Dotácie predsedníčky ŽSK, ktoré sú zacielené na podporu aktivít nadregionálneho charakteru. Zároveň o necelý týždeň uplynie lehota na prihlasovanie žiadostí o participatívne dotácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %