Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
27.09.2021 04:30

V triedení odpadu sa zlepšujeme, potvrdzujú to aj štatistiky


Asekol - logo


Deväť z desiatich obyvateľov Slovenska sa vie rozhodnúť, čo a kam patrí do jednotlivých nádob na triedený odpad, pričom takmer polovica si to samostatne zisťuje priebežne.


Podľa reprezentatívneho prieskumu v slovenskej online populácii sú fanúšikmi triedenia ženy, mladí ľudia, obyvatelia východného Slovenska a tí, čo žijú v dedinách a obciach.

Pre spoločnosť ASEKOL realizovala prieskum medzi online populáciou nad 15 rokov agentúra Nielsen Admosphere v septembri a zameriavala sa na to, ako sú občania spokojní so systémom triedeného zberu. Takmer dve tretiny respondentov (61 %) považujú systém triedeného zberu na Slovensku za prehľadný.

Medzi obyvateľmi veľkých miest a západného Slovenska považuje systém triedeného zberu za neprehľadný až 40 percent respondentov a z týchto aglomerácií pochádzajú aj účastníci prieskumu, ktorí vyhlásili, že ich téma nezaujíma.

„Z kombinácií odpovedí čítame správanie obyvateľov veľkých miest, ktorí sú si najmenej istí v triedení a informácie sa snažia získať samostatne,“ komentuje výsledky Miroslav Jurkovič, špecialista na cirkulárnu ekonomiku.

81 percent respondentov prieskumu uvádza, že má jednoduchý prístup k nádobám na triedený zber odpadu. Paradoxne – dediny a obce uvádzajú, že nemajú jednoduchý prístup k nádobám, a napriek tomu častejšie uvádzajú, že vedia triediť a záleží im na tom.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2020 prvýkrát v histórii Slovenska na skládkach skončila menej ako polovica vyprodukovaného komunálneho odpadu (48 %). Zároveň sa zvyšuje aj miera vytriedeného odpadu. Podiel vytriedených zložiek tvoril takmer tretinu komunálneho odpadu (29 %), pričom pred desiatimi rokmi sa pohyboval len okolo sedem percent.

V súvislosti s klimatickou zmenou až tri štvrtiny respondentov potvrdili, že sú ochotní zmeniť svoje správanie v prospech klímy. Viac ako pätnásť percent respondentov by si vyžiadalo ešte viacej informácií a sedem percent vyhlásilo, že ich téma nezaujíma. Najväčšiu ochotu zmeniť správanie v prospech klímy deklarujú respondenti nad 55 rokov.

„Triedenie rozhodne prispieva k znižovaniu uhlíkovej stopy a tak zmierňuje zmenu klímy,“ potvrdzuje Miroslav Jurkovič. Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú zároveň základným nástrojom prechodu na cirkulárnu ekonomiku.

Podľa prieskumu agentúry Nielsen Admosphere z marca sa deväť z desiatich obyvateľov Slovenska aktívne snaží o minimalizáciu odpadu aj viacerými aktivitami súčasne. Najčastejšie triedia respondenti odpad (88 %) a nosia si na nákup vlastné tašky (88 %).

Autor: (ts-asekol, Jozef Neupauer)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.06.2016
Pomôžu nám s likvidáciou plastov baktérie?
Produkcia plastových obalov neustále rastie a podľa štúdie, ktorá bola začiatkom tohto roka predstavená na Svetovom ekonomickom fóre sa predpokladá, že do roku 2050 stúpne produkcia plastov až štvornásobne.
viac
23.08.2016
Preplnené kontajnery. Kto je zodpovedný za ich vývoz?
Pri veľkom počte ľudí sa môže stať, že nemáte kam vyhodiť vzniknutý odpad z domácnosti, pretože všetky zberné nádoby sú preplnené. Kto je zodpovedný za zvoz komunálneho odpadu a triedeného zberu?
viac
27.11.2017
Košičania majú prvé podzemné kontajnerovisko
V rámci pilotného projektu modernizácie existujúcich stojísk bolo 27. novembra 2017 odovzdané do užívania prvé podzemné kontajnerovisko na Oštepovej ulici v Mestskej časti Košice-Juh.
viac
09.05.2018
Triedenie komunálneho odpadu
Na Ekonomickej univerzite Bratislava a jej Podnikovohospodárskej fakulte so sídlom v Košiciach sa realizuje projekt VEGA 1/0582/17: „Modelovanie ekonomickej efektívnosti materiálovo energetického zhodnocovania komunálnych odpadov“ podporený Vedeckou grantovou agentúrou MŠVVaŠ SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %