Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
15.08.2019 08:00

V Trenčianskom kraji sa opravia cesty a mosty za rekordne vysokú sumu


Snímka zdroj: (tsk).


V rámci súvislých opráv ciest II. a III. triedy plánuje župa zo svojho rozpočtu zrekonštruovať celkom 44 úsekov ciest, 6 mostných objektov a 2 oporné múry. Financie na ďalšie opravy ciest získal TSK z eurofondov. Koncom októbra tohto roka by tak motoristi mohli využívať časť vynovených komunikácií.


Trenčianska župa už niekoľko rokov po sebe navyšuje objem finančných prostriedkov určených na rekonštrukcie ciest vo svojej správe. V aktuálnom roku opäť dosiahla rekordnú sumu. S opravou 44 úsekov ciest v celkovej dĺžke približne 58 km za 6,6 mil. eur začal TSK v týchto dňoch.

„V roku 2019 ide o historicky najviac finančných prostriedkov do cestnej infraštruktúry, a to nielen ciest, ale aj mostov. Súťaž na mosty stále beží, ukončená by mala byť v septembri. Pri tejto príležitosti chcem poďakovať občanom za to, že vydržali a zároveň požiadať cestujúcu verejnosť o strpenie obmedzenia dopravy počas opráv. Verím, že po ukončení rekonštrukcie budeme môcť povedať, že sa urobilo kus dobrej práce pre obyvateľov tohto kraja,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška počas oficiálneho spustenia prác na cestách v správe kraja.

Súťaž na rekonštrukciu ciest II. a III. triedy v Trenčianskom kraji vyhralo konzorcium firiem Doprastav, Metrostav a Cesty Nitra. „V rámci opráv ciest sa položí takmer 46 ton nových asfaltových zmesí, čím kraj výrazne posunie kvalitu svojich ciest. Všetky spomínané úseky sme sa zaviazali zrekonštruovať za 80 dní podľa harmonogramu, tzn. do konca októbra tohto roka,“ vysvetlil riaditeľ závodu Žilina spoločnosti Doprastav, a. s. Martin Beniač. Súvislé opravy  ciest tento rok začali na ceste III. triedy Valaská Belá – Škrípov v celkovej dĺžke 1,5 km. Práce na rekonštrukcii ciest by vodiči mali pocítiť len minimálne pri čiastočnom obmedzení premávky.

Rekonštrukciou za pomoci financií z eurofondov prejdú aj ďalšie 4 úseky ciest

To, že tento rok je v Trenčianskom kraji investičným rokom do cestnej infraštruktúry potvrdzuje aj spustenie prác na štyroch úsekoch ciest, na ktoré získala župa financie z eurofondov. „Ide o investíciu vo výške približne 11,3 mil. eur s DPH so spolufinancovaním kraja 5 %. Celková dĺžka týchto ciest je viac ako 18 km,“ prezradil trenčiansky župan s tým, že sa týka ciest č. II/517 Považská Bystrica – Domaniža, etapa č. 1, II/579 Hradište – Partizánske, II/581 Nové Mesto nad Váhom – Myjava a II/516 Trenčianska Teplá – Dežerice, etapa č. 1 a 2.

Prvým z týchto úsekov, ktorý kraj odovzdal zhotoviteľovi, je cesta č. II/517 Považská Bystrica (most Orlové) – Domaniža – etapa č. 1. Celková dĺžka trasy rekonštruovaného úseku je 3,59 km v hodnote približne 3,8 mil. eur s DPH. Začína od svetelnej križovatky na moste Orlové a končí za OD Tesco. Jej súčasťou sú aj mostné objekty.

Cestujúca verejnosť pocíti čiastočné dopravné obmedzenia. „Čo sa týka mostov, najskôr bude zatvorený ľavý most v smere od Orlového do mesta, na ktorom budeme meniť obrusnú vrstvu. Po ukončení  tejto fázy sa celá doprava prevedie na ľavý most a kompletne sa uzatvorí pravý most, ktorý sa bude rekonštruovať celý. Starý most budeme sanovať, vymení sa zábradlie, zvodidlá, natiahne sa asfaltový koberec, existujúce osvetlenie nahradí nové,“ prezradil riaditeľ a  predseda predstavenstva spoločnosti SMS, a.s. Dalibor Novotný.

Na realizáciu celej stavby 1. etapy má zhotoviteľ 9 mesiacov od odovzdania staveniska. Práce na cestách II/579 Hradište – Partizánske a II/581 Nové Mesto nad Váhom – Myjava budú za účasti predsedu TSK spustené vo štvrtok 15. augusta 2019.

Autor: (tsk-lk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2017
Od polovice novembra budú cesty v Trenčianskom kraji monitorované nepretržite
O bezpečnosť na cestách sa v zimnom období starajú cestári 24 hodín denne. Tento rok so 60 kusmi posypovej techniky a 27 nakladačmi. Správa ciest TSK je pripravená aj na prípadné mimoriadne stavy.
viac
20.12.2017
Trenčiansky kraj plánuje v budúcom roku investície za takmer 50 miliónov eur
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) plánuje v budúcom roku zrealizovať investičné projekty v organizáciách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti za takmer 50 miliónov eur. Najviac má ísť do oblasti dopravy, vzdelávania a zdravotníctva.
viac
29.12.2020
NSK plánuje na budúci rok preinvestovať desiatky miliónov eur
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) plánuje v roku 2021 investície do viacerých oblastí. Aj napriek tomu, že pre pandémiu ochorenia COVID-19 očakáva výpadok príjmov, na investičné akcie vyčlenil desiatky miliónov eur.
viac
16.02.2021
Poslanci PSK vyčlenili na opravu mostov a ciest v kraji 5 000 000 eur
Sumu 5 000 000 eur schválili prešovskí krajskí poslanci na svojom pondelkovom online rokovaní pre Správu a údržbu ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) na opravu desiatich mostov a 15 úsekov ciest v kraji.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %