Ilustračná snímka: Tihányiovský kaštieľ, zdroj Visit Banská Bystrica
Získať ucelený obraz o ľudskej ekologickej stope a dozvedieť sa jednoduché nápady na riešenie aj týchto aktuálnych problémov môžu návštevníci Stredoslovenského múzea prostredníctvom výstavy s názvom Unesie zem naše kroky?
Výstavu združenia Timur - Tímovej iniciatívy pre miestny udržateľný rozvoj, doplnenú o EkoMerač, ktorý na výstavu zapožičala Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), si môžu návštevníci v Tihányiovskom kaštieli pozrieť do 23. mája.
Ako informovala Gabriela Benčová zo Stredoslovenského múzea, aj tento rok si svet 22. apríla pripomenie Deň Zeme. Podľa múzejníkov je to ideálna príležitosť na to, aby sa ľudstvo zamyslelo nad svojím životným štýlom a jeho vplyvom na planétu.
Podľa najnovších výpočtov renomovaných vedcov je ekologická stopa obyvateľov planéty 18,1 miliardy gha, pričom celková biokapacita je len 12,1 miliardy gha. Neznamená to, že sa fyzicky na planétu Zem ľudia nezmestia, poukazuje to skôr na to, aký náročný je náš súčasný životný štýl pre našu planétu. To, či unesie Zem naše kroky aj o desať alebo 100 rokov, závisí teda od každého jedného z nás. Spoznať svoju ekologickú stopu, ktorou zaťažujeme planétu my sami, pozývajú na výstavu jej garantky, pracovníčky Stredoslovenského múzea – Lesanka Blažencová a Dana Bardonová.
Ekologickú výstavu otvorili v nedeľu múzejníci netradične, a to podujatím Zóna bez peňazí. Riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký uviedol, že filozofia podujatia nie je len o vyprázdňovaní skríň. Organizátori sa touto aktivitou snažia vdýchnuť starým veciam nový život, napríklad aj recykláciou starej vlny.
Svoje pestrofarebné výrobky predstavila a do umenia háčkovania dospelých, ale najmä deti zasvätila Števka Ort-Šnepová ako hosť nedeľných tvorivých dielní.