Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
28.09.2022 12:35

Thurzov dom vystaví vyše 70 nástrojov, ktorými sa mučilo v Európe


Na snímke Thurzov dom v Banskej Bystrici. Snímka zdroj: (tasr).


Viac ako 70 exponátov mučiacich nástrojov, z ktorých takmer 30 je zo zbierok Stredoslovenského múzea (SSM), vystaví od 1. októbra Thurzov dom v Banskej Bystrici.


Návštevníkom výstava priblíži tresty, ktoré boli bežné v 16. až 19. storočí a medzi exponátmi uvidia aj železnú pannu, vysokú 240 centimetrov, vážiacu 120 kilogramov. Informoval o tom Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý je zriaďovateľom múzea a výstavu Mučiace nástroje podporil sumou 12 000 eur. SSM z vlastných zdrojov vyhradilo 3000 eur.

"Cieľom výstavy je nielen šokovať, ale najmä priniesť príbeh nástrojov, zariadení a praktík, prostredníctvom ktorých sa v minulosti zabezpečovalo naplnenie litery zákona. Exponáty, ktoré návštevník na výstave uvidí, môžeme rozdeliť na tri skupiny: nástroje, ktorými sa vykonával trest, tie, ktorými sa mučilo, trýznilo a nástroje na popravu," priblížil vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Exponáty rôznych mučidiel sú vernými kópiami originálov i zo zbierok súkromných zberateľov a historikov z Nemecka, Poľska, Talianska či Španielska. Hoci súčasťou výstavy sú predmety, ktoré približujú spôsoby mučenia z celej Európy, nechýbajú ani tie, ktoré sú spojené s banskobystrickým regiónom. Vystavená je neslávne známa lebka Anny Ruskovej zo Slovenskej Ľupče. Kat ju popravil na kopci pri moste, z ktorého zhodila svoju sokyňu v láske.

Návštevníci Thurzovho domu môžu navštíviť výstavu až do konca januára 2023. SSM pripravilo viaceré sprievodné aktivity a tvorivé dielne pre školy a rodiny s deťmi. Budú si môcť vyhotoviť aj fotografie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.01.2019
V Thurzovom dome pokrstia knihu o poslednom mohykánovi zlatníkov
Historik Filip Glocko zo Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici zasvätil svoju prácu jednému z najväčších uhorských zlatníkov 19. storočia a kedysi najvýznamnejšiemu zlatníkovi v meste pod Urpínom.
viac
25.01.2020
Thurzov dom ukáže umelecké zručnosti predkov i mladých remeselníkov
Thurzov dom v Banskej Bystrici sa od štvrtka (23. 1.) preniesol do čias dávno minulých a odhalí jedinečné umelecké zručnosti našich predkov spred 2000 rokov, ale i tvorbu súčasnej generácie mladých remeselníkov.
viac
22.06.2022
Mesto a kraj založia spoločnú obchodnú spoločnosť Dom kultúry BB
Mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pokračujú v snahe nadobudnúť do vlastníctva dom kultúry.
viac
21.10.2022
V Thurzovom dome budú nočné prehliadky výstavy mučiacich nástrojov
Stredoslovenské múzeum (SSM) pripravilo v Thurzovom dome v Banskej Bystrici v rámci výstavy mučiacich nástrojov sériu podujatí s názvom Temná noc v mučiarni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %