Utorok 02.03.2021
Dnes má meniny 
Anežka
°C
10.02.2021 10:25

V Starej Ľubovni pribudli zberné nádoby na jedlé tuky a oleje


Snímka zdroj: (msú).


V meste Stará Ľubovňa pribudli nové špeciálne nádoby na zber použitých jedlých tukov a olejov. Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke.


Samospráva vo februári zabezpečila na verejných priestranstvách v meste osadenie dvoch nových špeciálnych nádob s objemom 240 litrov. Jedna sa nachádza na sídlisku Západ na ulici Mierovej a druhá na sídlisku Východ na ulici Za vodou. V blízkosti nákupného centra na ulici Letnej bola takáto nádoba na jedlé tuky a oleje osadená už v minulosti.

Mesto vyzýva obyvateľov, aby do kontajnerov, ktoré sú určené na zber použitých jedlých tukov a olejov, vkladali iba použitý kuchynský jedlý olej. Ten je potrebné vliať do PET fľaše, dobre utesniť uzáver a následne vložiť do kontajnera. Radnica upozornila, že do kontajnerov nemajú ľudia vkladať iný odpad. Rovnako je nežiaduce vlievať olej priamo do kontajnera. Kuchynský olej sa bude recyklovať a bude mať ďalšie využitie.

„Použitý kuchynský olej je vysoko znečisťujúcim odpadom predovšetkým pre kvalitu povrchových a podzemných vôd. Olej, ktorý spotrebiteľ vyleje do kanalizácie, spôsobuje usadeniny, upchávanie a je zdrojom potravy pre hlodavce. Z dlhodobého hľadiska spôsobuje zhoršenie akosti vôd. Jeden liter oleja môže znečistiť až jeden milión litrov vody,“ ozrejmila samospráva s tým, že v pôde zase znižuje schopnosť rastlín prijímať živiny. Recykláciou rastlinných olejov občania prispejú k lepšiemu životnému prostrediu v Starej Ľubovni a ochrane majetku kanalizačnej sústavy mesta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2016
Tak sa na Slovensku zbiera použitý kuchynský olej z domácností
Vyše 29 ton použitého kuchynského oleja dosiaľ vyzbierali na čerpacích staniciach Slovnaftu od spustenia projektu v roku 2011.
viac
21.12.2017
Kam s použitým olejom (a nielen počas sviatkov)
„Na číslo 162 zvýšil Slovnaft v tomto roku počet čerpacích staníc, kde zbiera použitý olej z domácností,“ informuje Anton Molnár, hovorca bratislavskej spoločnosti.
viac
16.07.2020
Mesto Stará Ľubovňa má nové stojiská na kontajnery
Mesto Stará Ľubovňa má nové stojiská na kontajnery, ktoré v týchto dňoch pribudli na sídlisku Západ a sídlisku Východ. Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke.
viac
11.01.2021
V Turzovke zavádzajú dve dôležité zmeny v triedení odpadu
Prvou novinkou je vážiaci systém zberu odpadu, druhou to, že bioodpad začínajú triediť aj obyvatelia bytových domov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %