Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
04.02.2022 09:40

V Petrivaldského vile vznikne turistické informačné centrum i malé múzeum


Petrivaldského vila.


V priestoroch Petrivaldského vily v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota má vzniknúť nové turistické informačné centrum i malé múzeum. Samospráva začala s rekonštrukciou historickej budovy vlani, dokončiť ju plánuje tento rok. Informoval o tom referent pre cestovný ruch mesta Branislav Caban.


"Od pôvodného zámeru rekonštrukcie historickej budovy uplynulo už 25 rokov. V roku 1996 prešla delimitáciou do rúk mesta Hnúšťa z iniciatívy jej prvého ponovembrového primátora Jozefa Kolesára," priblížil primátor Hnúšte Roman Lebeda. Ako dodal, v roku 1998 bol objekt zapísaný medzi národné kultúrne pamiatky.

S prvou etapou obnovy Petrivaldského vily začala samospráva v marci 2021. Jej súčasťou bol i archeologický výskum, pri ktorom boli nájdené základy pôvodnej verandy. Tá má byť v rámci rekonštrukcie opäť postavená, a to na pôvodných základoch v podobe, v akej je zachytená na historických fotografiách.

Na rekonštrukciu historickej stavby samospráva Hnúšte v minulom roku preinvestovala približne 110 000 eur, financie získala formou dotácií z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a rezortu kultúry. Na druhú etapu obnovy chce mesto získať prostriedky v rámci výzvy Miestnej akčnej skupiny Malohont.

"Aktuálne sa vyrábajú okná, ktoré by mali byť osadené koncom zimy, alebo na začiatku jari. Potom nastúpi reštaurátor, ktorý bude obnovovať historickú časť objektu," uviedol vedúci oddelenia výstavby, životného prostredia a verejného obstarávania Mestského úradu Hnúšťa Michal Vacula. Práce za približne 270 000 eur by mesto chcelo dokončiť do septembra tohto roku.

Do zrekonštruovaných priestorov Petrivaldského vily plánuje samospráva Hnúšte presťahovať turistické informačné centrum. V budove by sa však mala nachádzať i interaktívna výstavná miestnosť a múzeum knihy, ktoré priblíži tvorbu významných miestnych dejateľov. "Malá časť expozície by mohla byť venovaná aj rodine Petrivaldských, ktorá vilu dala postaviť," dodal primátor.

Petrivaldského vila bola postavená koncom 19. alebo začiatkom 20. storočia v secesnom štýle, pre miestneho podnikateľa budovu navrhli stavitelia z Rožňavy. V jej pristavanej časti bolo v minulosti umiestnené zariadenie na výrobu a plnenie sódovky do fliaš. Po smrti posledného majiteľa Pankráca Petrivaldského v roku 1976 sa objekt dostal do majetku štátu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2023
Po obnove otvorili Petrivaldského vilu, bude tam interaktívna expozícia
Po komplexnej rekonštrukcii v Hnúšti v piatok slávnostne otvorili národnú kultúrnu pamiatku Petrivaldského vilu. Je to jeden z mála zachovaných historických objektov meštianskej architektúry a urbanistického rozvoja mesta z prelomu 19. a 20. storočia.
viac
15.06.2023
Obnovujú areál Počúvadlianskeho mlyna,bude novou turistickou zastávkou v regióne
V katastri obce Počúvadlo v okrese Banská Štiavnica prechádza revitalizáciou lokalita Počúvadlianskeho mlyna. Cieľom je zachovanie pôvodných ruín a sprostredkovanie histórie tohto miesta, ktoré je súčasťou náučného chodníka Po stopách predkov.
viac
19.08.2023
Hnúšťa získalo vyše 130-tis. eur na vybavenie interiéru Petrivaldského vily
V zrekonštruovanom historickom objekte plánuje samospráva zriadiť turistické informačné centrum a historicko-literárne múzeum. Pre TASR to uviedla vedúca oddelenia projektového riadenia, školstva a sociálnych vecí Mestského úradu Hnúšťa Michaela Hroncová.
viac
17.04.2024
Krajské múzeum v Prešove chce obnoviť stredovekú cestu
Cezhraničný projekt múzeí v Prešove a poľskom Rzeszowe „obnoví“ stredovekú cestu Via regalis. Aktivity projektu prispejú k šíreniu osvety, znalostí, informácií a prehlbovaniu poznania spoločného kultúrneho dedičstva a remesiel.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %