Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
28.03.2023 08:25

Po obnove otvorili Petrivaldského vilu, bude tam interaktívna expozícia


Petrivaldského vila v Hnúšti.


Po komplexnej rekonštrukcii v Hnúšti v piatok slávnostne otvorili národnú kultúrnu pamiatku Petrivaldského vilu. Je to jeden z mála zachovaných historických objektov meštianskej architektúry a urbanistického rozvoja mesta z prelomu 19. a 20. storočia.


Ako informovala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová, projekt obnovy Petrivaldského vily sa realizoval od roku 2018. "Začal sa architektonicko-historickým a umelecko-historickým výskumom a návrhom obnovy, vďaka ktorému sa podarilo objaviť a zrekonštruovať aj unikátnu interiérovú výzdobu," priblížila.

Počas otvorenia okrem iného predstavili aj projektovú štúdiu, prezentujúcu účel využitia Petrivaldského vily a zámer vytvorenia interaktívnej expozície. Program otvorenia obohatilo podujatie s názvom Stretnutie po rokoch Daxner a Francisci venované 200. výročiu narodenia týchto významných rodákov z regiónu Gemer a Malohont.

Budovu netradičného vzhľadu navrhli pre miestneho podnikateľa stavitelia z Rožňavy. V pristavanom zadnom trakte bolo v minulosti umiestnené zariadenie na výrobu a plnenie sódovky do fliaš. Po smrti posledného majiteľa Pankráca Petrivaldského v roku 1976 sa vila dostala do majetku štátu. V roku 1996 ju získalo mesto Hnúšťa a malo v nej vzniknúť múzeum, čo sa ale napokon nezrealizovalo.

Vila je od roku 1998 národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2018 dalo mesto na jej obnovu vypracovať projektovú dokumentáciu. Samotná rekonštrukcia sa začala v roku 2021.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2020
Hrad Krásna Hôrka chce v roku 2023 privítať návštevníkov
Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s Ministerstvom kultúry (MK) SR informovalo vo štvrtok dopoludnia o realizácii prác v uplynulom roku a ďalších plánovaných krokoch komplexnej rekonštrukcie hradu Krásna Hôrka, ktorý bol zničený pri požiari 10. marca 2012.
viac
04.02.2022
V Petrivaldského vile vznikne turistické informačné centrum i malé múzeum
V priestoroch Petrivaldského vily v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota má vzniknúť nové turistické informačné centrum i malé múzeum. Samospráva začala s rekonštrukciou historickej budovy vlani, dokončiť ju plánuje tento rok. Informoval o tom referent pre cestovný ruch mesta Branislav Caban.
viac
05.10.2022
Zrekonštruovaný kaštieľ v Modre otvorí v sobotu brány pre verejnosť
Donedávna schátraný kaštieľ v Modre, národná kultúrna pamiatka, otvorí po komplexnej rekonštrukcii opäť svoje brány verejnosti. Stane sa tak v sobotu (8. 10.) v rámci dňa otvorených dverí.
viac
19.08.2023
Hnúšťa získalo vyše 130-tis. eur na vybavenie interiéru Petrivaldského vily
V zrekonštruovanom historickom objekte plánuje samospráva zriadiť turistické informačné centrum a historicko-literárne múzeum. Pre TASR to uviedla vedúca oddelenia projektového riadenia, školstva a sociálnych vecí Mestského úradu Hnúšťa Michaela Hroncová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %