Ilustračná snímka
Návštevníci archeoparku môžu už tento piatok spoznať najstaršie platidlá. Počas podujatia pod názvom Zaplať za všetko vlastnou mincou uvidia ukážky celého procesu výroby mincí.
Takýmto spôsobom chcú priblížiť históriu najmä tým, ktorí sú v spoločnosti rôznym spôsobom znevýhodnení. Na svoje si však prídu aj deti, na ktoré čaká množstvo prekvapení.
Podujatie je súčasťou projektu Priblížme si históriu prácou vlastných rúk, ktorý otvára brány archeoparku marginalizovaným skupinám obyvateľstva. Vďaka nemu tak môžu aj nie celkom štandardní návštevníci múzea spoznať platidlá od doby kamennej.
„Interaktivita je v našom múzeu samozrejmosťou, pretože raz zažiť je viac ako dvakrát počuť. Chceme ľudí zapájať do činností, v tomto prípade do výroby mincí a takto im priblížiť dejiny“ prezradila riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.
Návštevníci múzea sa na tomto podujatí prenesú do minulosti výmenného obchodu a výroby rôznych platidiel, ktoré sa používali. Dozvedia sa o formách obchodovania a budú môcť sledovať celý proces výroby mince.
„Ľudia si budú môcť prezrieť postup pri vzniku mincí, od tavby kovu, cez odlievanie mincovej platničky až po razbu motívu. Každý návštevník si dokonca môže razenie vyskúšať a vyrobiť si vlastnú mincu,“ hovorí o podujatí Ing. Elena Dercová, jedna z autorov projektu.
Tú si následne podľa vlastného uváženia môže nechať alebo zaplatí za výrobky iným remeselníkom. Hosťom programu bude o.z. Strážcovia pravých pokladov storočí, ktorí zastrešia tvorivé dielne. Deti si budú môcť dokonca navrhnúť a vytvoriť si aj vlastnú bankovku.
„Archeopark Živá archeológia je v prvom rade múzeom zážitku, kde sú dôležité nie len predmety ale najmä činnosti, ktoré sa nimi vykonávali,“ dodáva Kotorová
Podujatie je súčasťou Medzinárodného dňa archeológie a zároveň posledným podujatím sezóny 2018 v Archeoparku - Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou. Uskutoční sa za podpory Ministerstva kultúry SR v piatok 19. októbra od 14.00 h do 18.00 h.
Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.