Streda 27.11.2024
Dnes má meniny 
Milan
°C
21.03.2019 01:55

V Hanušovciach nad Topľou objavíte krásu krajčírskeho remesla


Krajčírske výrobky z Budapešti a Viedne, spolu s predmetmi na výstave po rodine Dessewffy


V kaštieli v Hanušovciach nad Topľou predstavia kolekciu historických šijacích strojov a krajčírskeho náradia. Exponáty od známych svetových výrobcov pochádzajú prevažne z prvej polovice 20. storočia. Výstava „Šitie a technika“ potrvá do konca mája 2019.


Najnovšia výstava Krajského múzea v Prešove je inštalovaná na poschodí hanušovského kaštieľa v takzvaných malých výstavných priestoroch.

„Prezentujeme tu kolekciu šijacích strojov od známych svetových výrobcov. Výnimočným exponátom zo zbierkového fondu múzea je napríklad šijací obuvnícky stroj z hanušovskej proveniencie,“ vysvetľuje Samuel Bruss, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove a vedúci organizačnej jednotky Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

Medzi zaujímavú a neodmysliteľnú súčasť krajčírskeho remesla patrí podľa Brussa aj kolekcia žehličiek na uhlie, ktorými sa krajčírske výrobky pred distribúciou dôkladne vyžehlili. No mimoriadnym skvostom je podľa neho krajčírska kovová pečať, používaná cechovým spolkom v Hanušovciach nad Topľou.

Niekdajšie poddanské mestečko Hanušovce je od nepamäti spojené s týmto cechom pôsobiacim na jeho území. Samotná pečať je datovaná do roku 1752,“ vysvetľuje Bruss.

Historickým prameňom informácií o dobovom krajčírstve je kniha v nemeckom jazyku „Vyšívanie a štrikovanie“ z roku 1825. Ďalšou vzácnosťou je podľa Brussa aj kniha z roku 1659 s vyobrazením medirytiny krajčírov pri práci od Tomassa Garzoniho pod názvom „Všeobecné pojednanie o trhu a strete všetkých profesií, umení, obchodu a remesiel. Obidve diela pochádzajú z pozostalosti grófskeho rodu Dessewffy.

„Vo vitrínach sú okrem iného inštalované aj výrobky krajčírov pochádzajúce z pozostalosti rodiny Dessewffy z marhanskej línie. Múzeum ich ako vzácny dar vlastní od roku 2016,“ dodáva Bruss

Autormi výstavy „Šitie a technika“ sú odborní zamestnanci Krajského múzea v Prešove, organizačnej jednotky Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou. Vernisáž sa uskutoční v piatok 22. marca v priestoroch barokového kaštieľa Dessewffyovcov v Hanušovciach nad Topľou. Výstava potrvá do 31. 5. 2019.

Autor: (ts-tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2018
V Krajskom múzeu v Prešove vám priblížia osudové roky 1918 a 1968
Poprava 41 vojakov a dvoch civilistov. Takto neslávne prežívali koniec 1. svetovej vojny obyvatelia Prešova. Výstava „V osudových rokoch 1918 & 1968“ v Rákociho paláci ponúka kritický pohľad na udalosti spred sto rokov a na dramatické chvíle z augusta 1968.
viac
22.01.2019
V Rákociho paláci priblížia historické míľniky rozhlasového vysielania
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia novú publikáciu „Rozhlasové vysielanie z Prešova v rokoch 1938-1944“. Súčasťou prezentácie bude aj prednáška o napätej spoločenskej situácii v tomto období. Podujatie sa uskutoční v rámci cyklu „Čaj o piatej u Rákociho.
viac
03.05.2019
V Hanušovciach nad Topľou slávnostne otvoria bránu Archeoparku
Už tento piatok (3 .5.) v Hanušovciach nad Topľou opäť ožije história. Návštevníci Archeoparku – živá archeológia tu môžu objaviť nové expozície a dozvedia sa podrobnosti o plánováných akciách. Slávnostné otváranie brány bude sprevádzať bohatý kultúrny program, ktorý sa začne o 10.00 h.
viac
18.07.2020
Návštevníkov kaštieľa v Hanušovciach prekvapí slovenský unikát
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Hanušovce nad Topľou vystavuje jedinečný komplet predmetov svadobného vena rodu Dessewffy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %