Pozvánka
Poprava 41 vojakov a dvoch civilistov. Takto neslávne prežívali koniec 1. svetovej vojny obyvatelia Prešova. Výstava „V osudových rokoch 1918 & 1968“ v Rákociho paláci ponúka kritický pohľad na udalosti spred sto rokov a na dramatické chvíle z augusta 1968.
Návštevníci múzea uvidia nielen unikátne dobové dokumenty a fotografie, ale aj premiéru krátkeho filmu o vstupe okupačných vojsk do Prešova.
Vznik Československej republiky mal pre Prešov a jeho obyvateľov trpkú príchuť. Správy o konci vojny vyvolali medzi vojakmi tunajšej posádky obrovskú eufóriu, ktorá sa však skončila výtržnosťami a rabovaním obchodov.
„V prvý novembrový deň na sviatok Všetkých svätých bolo zatknutých 41 vojakov a dvaja civilisti, štatariálny súd ich okamžite odsúdil a následne boli verejne popravení pri múre kostola sv. Mikuláša uprostred mesta,“ hovorí historik a spoluautor výstavy JUDr. Mgr. Jozef Kušnír, zástupca riaditeľky Krajského múzea v Prešove.
Výstava je členená na dva samostatné celky, ako vyplýva aj z jej názvu. Tieto dva dramatické míľniky slovenskej histórie vykresľuje s akcentom na ich priebeh v prešovskom regióne.
„Použili sme mnohé autentické fotografie zo zbierky Krajského múzea, ale aj snímky prešovských amatérskych fotografov,“ prezradil Mgr. Igor Lazorík, spoluautor výstavy a odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.
Múzeu sa podarilo zdigitalizovať aj vzácny 8mm film zo svojho fondu, ktorý doteraz nebol nikde prezentovaný.
„Návštevníci budú môcť vidieť dva krátke filmy, jeden z nich v premiére. Dokumentujú vstup okupačných vojsk priamo do Prešova a reakcie jeho obyvateľov na tento akt agresie,“ dodáva Lazorík.
Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 26. 9. o 17. 00 h v Rákociho paláci v Prešove. Jej súčasťou bude aj dvojdňová vedecká konferencia, ktorej sa zúčastnia najvýznamnejší historici venujúci sa dejinám východného Slovenska v 20. storočí.
Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.