Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
05.06.2021 08:05

Starostovia a primátori chcú v spore s ÚVO požiadať o pomoc prezidentku


Pohľad na účastníkov pracovného stretnutia. Snímka (red. ON).


Starostovia a primátori žiadajú prezidentku Zuzanu Čaputovú o audienciu, počas ktorej chcú upozorniť na likvidačné sankcie zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Zhodli sa na tom zástupcovia 27 miest a obcí z celého Slovenska na pracovnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo na MsÚ v Šali.


„ÚVO vedie proti niekoľkým desiatkam miest a obcí správne konania a súdne spory v súvislosti s nadobudnutím nájomných bytových domov. Úrad nenamietal počas procesu nadobúdania bytových domov, uvedené konania začal viesť až ex-post. Výsledkom týchto konaní majú byť drakonické pokuty v sumách desiatok či stoviek tisíc eur a súdom určená neplatnosť kúpnych zmlúv, čo môže znamenať aj ohrozenie základných ústavných práv pre tisíce obyvateľov a rodín naprieč územím Slovenska,“ skonštatoval primátor Šale Jozef Belický.       

Zástupcovia samospráv žiadajú, aby sa návrh generálneho pardonu prerokoval na pôde Národnej rady (NR) SR. Zároveň žiadajú zástupcov NR SR o vykonanie poslaneckého prieskumu na ÚVO na účel preverenia zákonnosti postupov úradu pri vydávaní rozhodnutí. „Žiadame ústavné orgány, aby zvážili zmeny v systéme fungovania ÚVO tak, aby úrad bol preventívnou a nie represívnou zložkou verejnej moci a tiež aby prihliadali pri tvorbe legislatívy na praktické postrehy z praxe a skúsenosti z regiónov,“ zhodujú sa starostovia a primátori.       

V uplynulých rokoch stovky miest a obcí podľa schémy Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) a Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) nadobudli tisíce bytov, ktoré odovzdali do užívania občanom. Samosprávy doposiaľ zabezpečujú chod, údržbu týchto bytov a splácajú späť do štátneho rozpočtu úvery z regulovaného nájomného. "Po nadobudnutí bytov ÚVO vyslovil domnienku, že všetky nájomné byty podľa štátom stanovenej schémy boli nadobudnuté takpovediac ilegálne, pretože pri ich kúpe bola neoprávnene využitá výnimka zo Zákona o verejnom obstarávaní. Úrad nezasiahol na začiatku, keď MDV a ŠFRB pripravili príslušnú legislatívu, ale čakal, kým obce a mestá byty nadobudnú, a potom ich začal sankcionovať pokutami,“ tvrdia samosprávy.       

ÚVO podal na súd návrhy na určenie neplatnosti zmlúv na takto nadobudnuté bytovky. „V prípade, že by súd rozhodol tak, ako navrhuje úrad, existuje reálna hrozba vysťahovania tisícov občanov na ulicu, keďže by sa bytové domy ocitli v rukách hospodárskych subjektov, ktoré nie sú viazané štátom stanovenými regulatívmi v oblasti nájomného bývania,“ upozorňujú samosprávy. Týmto by tieto hospodárske subjekty boli nútené vrátiť plnenia, ktoré im boli poskytnuté zo strany štátu za predaj bytových domov, čím by došlo k ich finančnej likvidácii. „V súčasnej situácií, kde došlo k výraznému poklesu príjmov z dôvodu epidémie, by bolo takéto plnenie likvidačné a evidentne nevykonateľné. Okrem toho mnohým obciam a mestám hrozí vďaka pokute nútená správa,“ upozorňujú zástupcovia samospráv.     

(Stretnutiu sa budeme podrobnejšie venovať v najbližšom čísle Obecných novín-pozn. red. ON)

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.01.2018
Predstavitelia TTSK pokračujú v stretnutiach so starostami a primátormi
Starostovia a primátori obcí a miest okresu Galanta sa stretli v pondelok s predsedom Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozefom Viskupičom a jeho zástupcami.
viac
06.08.2020
Hlivák: Zákon pre výstavbu nájomných bytov upraví pracovná skupina
Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon.
viac
10.08.2020
Prvé stretnutie predsedu ZMOS s ministrom dopravy k výstavbe nájomných bytov
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal v piatok 7. augusta 2020 navštívil Okres Ružomberok v rámci kontrolného dňa na výstavbe úseku diaľnice D1 Ivachnová - Hubová.
viac
08.09.2021
V nevyužívanej budove chce obec vybudovať nové nájomné byty
V nevyužívanej budove v centre obce Nižná Slaná v okrese Rožňava by mohli vzniknúť nové nájomné byty. Ako TASR informoval starosta obce Tibor Jerga, samospráva má vypracovanú projektovú dokumentáciu a onedlho bude podávať žiadosť o poskytnutie podpory zo strany Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %