Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
26.06.2020 10:50

Staré monitory dychu nahradili bezpečnejší strážcovia


Snímka zdroj: (FNsP Žilina).


Novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina získalo prostredníctvom dlhoročného partnera, Nadácie Križovatka, dar v podobe 14 najnovších monitorov dychu a 208 balení plienok.


Moderní strážcovia nahradia staršie prístroje, ktoré musela nemocnica vyradiť v rámci pravidelnej obnovy a zaistenia najvyššej bezpečnosti.

Monitor dychu BabySense je historicky prvým výrobkom na svete svojho druhu, spĺňa náročné klinické skúšky a zároveň je Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv registrovaný ako zdravotnícka pomôcka. „Momentálne máme opäť každú jednu postieľku našich bábätiek vybavenú takýmto kvalitným monitorom dychu, vďaka ktorému majú u nás mamičky istotu, že ich novorodeniatka bez problémov dýchajú. Vzhľadom na nevyhnutnú presnosť a bezpečnosť je potrebný pravidelný servis a obmena týchto prístrojov, preto sme radi, že sa vždy môžeme obrátiť na nadáciu, ktorá profesionálne stráži dych detí v našej nemocnici už 12 rokov,“ informoval generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka spustila projekt Mamička dýcham ešte v roku 2008. Odvtedy do fakultnej nemocnice v Žiline darovala už desiatky monitorov dychu. Posledných 14 prístrojov venovala novorodeniatkam vďaka finančnej podpore Malokarpatskej komunitnej nadácie Revia, spoločnosti Lyreco a INTERSYSTEM EU. „Monitor zaznamenáva dýchanie dieťaťa a pokiaľ by došlo k jeho zlyhaniu alebo by sa vyskytli apnoe pauzy či iné nepravidelnosti dychu, okamžite na to upozorní zvukovým a svetelným signálom, aby mohol rodič včas poskytnúť bábätku prvú pomoc,“ priblížila primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková s tým, že aj takýmto spôsobom sa dá zabrániť nepriaznivým následkom Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat u ohrozených detí do jedného roku veku.

„Syndróm spôsobuje zástavou dychu v spánku náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viacero rizikových faktorov, napríklad fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest,“ uviedla K. Jackuliaková.

Podľa riaditeľky Nadácie Križovatka Táni Tomasch je cieľom organizácie nielen vybaviť monitormi dychu všetky slovenské pôrodnice, no taktiež priniesť strážcov do domácností po prepustení z nemocnice. „Monitory dychu aj požičiavame, na novorodeneckom oddelení žilinskej nemocnice stačí nahlásiť záujem a na bezpečný spánok detí sa rodičia môžu spoľahnúť i po návrate domov. Opätovne ale pripomínam, že monitor na problém len upozorní, prvú pomoc už musí podať mamička alebo otecko,“ zdôraznila T. Tomasch s tým, že tento rok už takýmto spôsobom požičali v rámci FNsP Žilina monitory do viac ako dvesto rodín.

Autor: (Lenka ZÁTEKOVÁ, hovorkyňa FNsP Žilina)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.02.2020
Špičkové prístroje a vybavenie pre detských pacientov
Oddelenie pediatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina získalo nové prístroje a vybavenie vo výške 66-tisíc eur. Modernizáciu výrazne zvyšujúcu kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa podarilo zrealizovať vďaka finančným prostriedkom z Ministerstva zdravotníctva SR.
viac
07.03.2020
V žilinskej nemocnici majú nových strážcov života
Nadácia Križovatka darovala novorodeneckému oddeleniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline ďalších 13 kusov nových monitorov dychu BabySense v hodnote 1040 eur a tiež 60 balení plienok.
viac
16.02.2022
Novorodencov v FNsP Žilina strážia nové monitory dychu
Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo 20 nových monitorov dychu v celkovej hodnote 1 600 eur.
viac
24.11.2023
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina: Pribudli noví strážcovia novorodencov
Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo päť nových monitorov dychu. Moderné prístroje, ktoré viac ako 15 rokov kontrolujú dýchanie bábätiek narodených v žilinskej pôrodnici, získala nemocnica od mimovládnej neziskovej organizácie Nadácia Križovatka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %