Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
10.06.2024 05:10

Staré Mesto spúšťa nový systém vjazdov do pešej zóny centra mesta


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Bratislavské Staré Mesto spúšťa v pondelok do ostrej prevádzky nový inteligentný systém regulácie vjazdov do pešej zóny historického centra. Po novom sa do nej nedostane žiadny vodič bez povolenia okrem záchranných zložiek.


Zavádza tiež striktné pravidlá pre kuriérov a zásobovacie vozidlá. Mestská časť chce tým vytvoriť bezpečnejšie historické centrum mesta pre peších.         

"Nový elektronický systém vjazdov do pešej zóny pomôže mestskej časti získať jasné dáta a kontrolu nad tým, aby do historického centra jazdil iba nevyhnutný počet áut," hovorí starosta Starého Mesta Matej Vagač.         

Miesta určené na vjazdy sú tri - Hviezdoslavovo námestie - vjazd Strakova, Františkánska ulica a Židovská ulica. Elektronický systém bude ovládať semafory, kamery na rozpoznávanie evidenčného čísla, náhľadové kamery, výsuvné hydraulické stĺpiky a informačné LED tabule.         

Vjazd do pešej zóny bude umožnený len vozidlám s povolením. Ak vozidlo povolenie mať nebude, pilomaty sa nespustia. Povolenie je v súčasnosti možné vybaviť si len priamo na miestnom úrade, v centre služieb občanom. Mestská časť však plánuje počas leta spustiť online systém žiadostí o vstup do historického centra.         

Nové striktné pravidlá zavádza samospráva aj pre autá kuriérov a zásobovacích spoločností gastroprevádzok a obchodov, ktoré na pešej zóne sídlia. Tieto autá výrazne podľa mestskej časti zaťažujú historické centrum, a to aj preto, lebo ich bolo veľa v akúkoľvek dennú hodinu. Po novom budú mať zásobovacie autá štandardne povolený vstup do historického centra iba vo vyhradenom čase od 6.00 do 9.00 h. Na parkovanie kuriérov budú na rôznych miestach v okolí pešej zóny vyhradené tzv. cik-cak miesta, kde má vodič možnosť odstaviť vozidlo na krátky čas. Niekoľko cik-cak čiar je už zakreslených a sprístupnených vodičom na okraji Hviezdoslavovho námestia, ďalšie by mali pribudnú čoskoro.         

Návrh nového a inovatívneho riešenia vjazdov vznikol vďaka akcii Hackathon, ktorú pravidelne organizuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR z Plánu obnovy a odolnosti SR. Cieľom návrhu bolo vytvorenie digitálneho systému pre riadenie a povoľovanie vjazdu vozidiel do historického centra mesta.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2016
Finálne riešenie parkovacej politiky bude výhodné pre Bratislavčanov
V utorok (18. októbra) sa uskutočnilo zasadnutie Komisie dopravy a informačných systémov, na ktorom poslancom mestského zastupiteľstva a členom komisie primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a experti hlavného mesta a spoločnosti Deloitte predstavili model fungovania parkovacieho systému v Bratislave.
viac
29.12.2017
Od budúceho roka by mala fungovať Karta staromestského seniora
Poskytovanie benefitov v podobe zliav či snaha viesť dôchodcov k aktívnejšiemu životu aj vo vyššom veku v bratislavskom Starom Meste. To sú ciele zásad poskytovania Karty staromestského seniora, ktoré schválili miestni poslanci na poslednom rokovaní staromestského zastupiteľstva.
viac
03.12.2019
Staré Mesto je pripravené na zimnú údržbu
Staré Mesto je dobre pripravené na sneh a aj poľadovicu. Skonštatovala to starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová počas kontrolného dňa v spoločnosti TS Starého Mesta, a. s. (TSSM, as. S.), ktorá v centrálnej bratislavskej štvrti zabezpečujú zimnú údržbu.
viac
24.06.2021
Staré Mesto vstúpi do parkovacej politiky s jednou zónou
Centrálna bratislavská mestská časť Staré Mesto vstúpi do celomestskej parkovacej politiky zatiaľ s jednou zónou, a to Hlavná stanica - Blumentál.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %